17.11.2018 20:13


Sexuální menšiny opět slaví, v Brně začal filmový festival Mezipatra

Autor: Veronika Kusalíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Minulý týden Praha, nyní Brno. Filmový festival promítající snímky s homosexuální, bisexuální, trans a queer tematikou započal svůj devatenáctý ročník a uvede zhruba stovku filmů. Promítat se bude do pátku 23. listopadu.

Brno – Téma zastřešující letošní filmy o sexuálních menšinách nese název Mimo realitu. „Zaměřili jsme se na filmy, ve kterých hraje roli imaginace, fantazie a překračování hranic reality. Tomu odpovídá i výběr filmů jak z hlavní soutěže celovečerních filmů, tak z těch krátkých i retrospektivních,“ vyjádřil se k ústřednímu tématu filmový dramaturg festivalu Jan Bodnár.

Kromě hlavní soutěže deseti celovečerních filmů program přinese soutěž krátkých filmů ze sedmnácti evropských zemí.  Mezi dlouhodobě stálé sekce patří Retrospektiva představující starší nebo pozapomenuté queer snímky a Dokumentární sekce vypovídající o různých tématech, kterou však spojují silné a emotivní lidské příběhy. „Po pěti letech letos opět uvádíme sekci Fokus zaměřenou na rodinná témata, což je novinka oproti minulým letem. Co se týče filmů, k vidění doporučuji premiéru snímku Pohlednice, což je takový snový film o skupině prostitutů v Británii, nebo pro fajnšmekry u nás první promítání filmu Růžový narcis z roku 1981 natáčený na 35 milimetrový film,“ dodal Bodnár.

O zahájení a moderaci se v kině Scala postarala stand-up komička Adéla Elbel se svým nekonvenčním projevem, který pobavil vyprodaný sál. Festival poté zahájila projekce rakouského filmu s názvem L’Animale. Snímek o dívce Mati, která jezdí s klučičí partou na motorce a poté se sblíží s dívkou, kterou předtím šikanovali, oslovil návštěvníka Jana Svobodu: "Na filmu bylo zajímavé to, že ukazoval osoby, které hledají sami sebe, a zároveň je tímto hledáním spojoval, aniž by záleželo na věku protagonistů."
Večer zakončil menší raut a party s hudebním doprovodem. 

Na festival si lze koupit permanentku zahrnující vstup na sedm filmů za 540 korun, nebo jednotlivě na každou projekci zvlášť za 110 korun. Promítat se bude v kině Scala a v dočasném kině Art. Součástí festivalu je i doprovodný program, jako například seznamka pro osoby stejného pohlaví nebo setkání s queer youtubery. 

 

. Promítat se bude v kině Scala a v dočasném kině Art. Součástí festivalu je i doprovodný program, jako například seznamka pro lidi stejného pohlaví nebo setkání s queer youtubery.

Klíčová slova: kino, film, festival, queer, lgbt, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.