19.11.2013 14:18


Dva studenti plní vánoční přání dětem z dětských domovů

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vánoce jsou svátky klidu, míru, rodinné pohody a splněných přání. Existují místa, na kterých atmosféru Vánoc nevytváří tradiční rodina, ale vychovatelé a kamarádi z dětského domova. To si uvědomili i dva studenti neratovického gymnázia a rozhodli se dětem pomoci tyto svátky vylepšit projektem Milý Ježíšku. Děti napsaly svá přání a kdokoliv z řad veřejnosti jim je mohl splnit.

Neratovice - Šestnáctiletý Martin Kučera a o rok starší Vojtěch Paukner vymysleli projekt, který udělal dojem na lidi po celém internetovém prostředí. Na počátku stála Kučerova výhra v programátorské soutěži Junior Internet. Původně měl projekt podobu aplikace jako seznamu přání, kterou mohl využívat kdokoliv. Díky tomu se pak uživatelům nestalo, že by pod stromečkem našli stejné dárky. Pak ale přišel Paukner s nápadem udělat podobnou aplikaci, díky které by dostávaly dárky děti z dětských domovů od cizích lidí. „Přišlo mi to zajímavé, tak jsem vytvořil web a Vojta se věnoval korespondenci,“ popsal začátky projektu Kučera.

Organizátory překvapilo, jak jednoduchá byla propagace. „Čekali jsme, že to bude ta nejtěžší část. Stačilo ale, aby kamarádka sdílela stránku na facebooku a během několika hodin se na web podívaly tisíce lidí,“ řekl Kučera. Dodal, že těžší bylo shánění dětských domovů. „Podobnou akci totiž dělá i Český rozhlas,“ vysvětlil. První vlny projektu Milý Ježíšku se zúčastnilo čtrnáct domovů a touhy dětí se podařilo splnit rychle. Autoři se tak v současnosti soustředí na zapojení dalších domovů.

Martin Kučera a Vojtěch Paukner - tvůrci projektu Milý Ježíšku. Zdroj: http://www.facebook.com/milyjezisku?fref=tsProjektu se účastnil napřiklad Dětský domov a Základní škola Vizovice. Vychovatelé dětem organizují Vánoce v předstihu, aby je mohli strávit společně i s dětmi, které na vánoční svátky odjíždí k rodinám. Vánoce pořádají tradičním způsobem, píší Ježíškovi, zdobí stromeček, zpívají koledy a děti jako poděkování vychovatelům zahrají pohádku. Snaží se o vytvoření pohodové sváteční atmosféry. Zajišťování dárků je ale složitější, a proto si vedení cení každé pomocné ruky. „Dárky zajišťujeme už od listopadu prostřednictvím nadací a spolupracujících organizací,“ vysvětlila ředitelka domova Eva Čapková. „V dnešní době není moc běžné, že by někdo myslel i na druhé. Proto si toho moc vážíme. O to víc, že jsou to mladí lidé a zajímají se o pomoc druhým,“ ocenila Čapková.

Zkušeností z projektu si cenili i sami autoři. „Už teď nám ta práce dala hodně. A je skvělé vědět, že i dnes je zde tolik lidí, kteří mají zájem pomoci a udělat radost dětem, které v životě zatím neměly tolik štěstí,“ řekl Martin Kučera. Proto se gymnazisti snaží působnost rozšířit. Nejdříve na Slovensko a příští rok třeba i někam dál. Více informací o darování dárků se nachází na webu projektu nebo na facebooku.

Klíčová slova: Ježíšek, projekt, přání, Vánoce, dětský domov, Milý Ježíšku, gymnázium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.