08.04.2015 09:02


SERIÁL: Kam v Brně za dobrou kávou? Café Tungsram

Autor: Horváthová Terezie | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Brněnská kavárenská kultura je jedinečným fenoménem, o kterém není třeba polemizovat. Jen v samém centru Brna jsou stovky zajímavých kaváren. Některé si zákazníka podmaní alternativními způsoby přípravy kávy, jiné pečlivě vybraným a sladěným interiérem. Pokud někdo na kvalitu brněnské kavárenské kultury nevěří, není nic jednoduššího, než navštívit kavárnu Tungsram, která nabízí výbornou kávu a štědrou dávku atmosféry.

Nekuřácký podnik stulený v rohu Kapucínského náměstí nemusí být napoprvé snadné najít. Ten, kdo zamíří od kostela ještě kousek do kopce směrem ke katedrále, však dorazí k tyrkysově natřeným vchodovým dveřím jedné z nejhezčích brněnských kaváren vůbec. Poznávací znamení? Nádherná podlaha a kapesní rozměry - přesně pět stolů. Přes léto se před vchodem pod slunečníky rozroste překvapivě velká kuřácká zahrádka s dřevěnými židličkami. Z vlastních bohatých zkušeností mohu potvrdit, že je radost na ní bez výčitek strávit letní den nebo večer.

Vychutnat okamžik…

Kávu značky Filicori Zecchini tu připravují lidé, kteří opravdu vědí, co dělají – potrhaná crema nebo hrníčky rozpálené dlouhým pobytem na kávovaru doslova dokrvava se tu nenosí (na rozdíl od mnoha snobsky se tvářících míst v centru města). Nutno dodat, že obsluha zahrádky v letních měsících, kdy by lepší nápad než zajít na frappé člověk těžko pohledal, trochu vázne, nicméně do Tungsramu se  nechodí spěchat, nýbrž vychutnávat. Kromě výborné kávy je nezbytné ocenit i zdejší delikatesu – řecký jogurt s medem a ořechy, víno od Hrdiny&dcery a dezerty od Kokina (srdečně doporučuji čokoládový košíček s karamelem a mořskou solí – garantuji, že se stane vaším guilty pleasure měsíce). Potěší i točená Stella Artois, čepované limonády a stálá nabídka kultovních ZONek. Mezi kavárnami poměrně častá polévka dle denní nabídky sice schází, žlutý nápojový a jídelní lístek kapesního formátu však pamatuje i na větší hlad třeba nakládaným hermelínem nebo pannini.

Tungsramoví spiklenci

Obsluha je poměrně pestrou směsicí lidí – občas tu potkáte kluka, kterého si pamatujete z Café Atlas, občas slečnu, kterou vídáte v Podnebí. Taky se vám může stát, že napravo vedle vás bude u stolu sedět Tomáš Sýkora (herec z nedaleké Husy na provázku) a nalevo mladík, který pracuje za barem ve Spolku – místní štamgasti jsou zastoupeni napříč brněnskými vodami. Veškerá obsluha má jedno společné  je prostě a jednoduše milá. Tungsram není kavárna, kde by se vás někdo co chvíli ptal, jestli je všechno v pořádku (obsluhu si naopak někdy musíte tak trochu „ulovit“), ale spíš místo, kam můžete zajít na kávu nebo konvičku černého čaje s knížkou pod paží a dát myšlenkám volnost.

Jak se pozná pravověrný…

Jedním z poznávacích znamení pravověrného brněnského kavárenského povaleče je lehký úsměv na rtech, když kolem něj v centru města prosviští červená hippie dodávka stará jak sama svět řízená menším mužem kolem čtyřicítky se zdivočelými vlasy a lenonkami. Ten roztomile chaotický muž je pan Čestmír, majitel Tungsramu. Jakmile jej uvidíte, pochopíte proč je Tungsram světem sám pro sebe – jestliže platí pořekadlo jaký pán takový pes, tak i jaký kavárník, takové café. Díky za to!


    

Klíčová slova: tungsram káva čestmír povaleč kavárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.