09.03.2019 21:00


Seniorská obálka pomáhá i v Brně

Autor: Michaela Galuszková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po úspěšném zavedení v dalších městech, se i Brno zapojilo do projektu Seniorská obálka. Odsouhlasili to radní 27. února 2019. I.C.E kartu bude možno jednoduše vytisknout z internetu nebo ji vyzvednout v některé z nemocnic.

I.C.E karta schovává nezbytné informace o pacientovi Foto: Foto: Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

Brno – Projekt Seniorská obálka poslední rok pomáhá zachraňovat životy a usnadňuje práci záchranářů v Jihomoravském kraji. Není proto překvapující, že se koncem minulého měsíce do projektu zapojilo i Brno. 

Seniorská obálka vznikla v Jihomoravském kraji na začátku roku 2018 v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajích. V červnu téhož roku byla poprvé představena v Blansku. Od té doby se na projektu podílejí i další města. „Města a obce se mohou dobrovolně zapojit, což letos učinilo i Brno, které vyrobilo sady obálek a formulářů pro občany," sdělil referent pro rodinnou politiku Bořivoj Sekanina.

Zapojení seniorů je velmi jednoduché. Stačí z internetu vytisknout a vyplnit I.C.E kartu a připevnit ji v bytě na viditelné místo. Karty jsou také distribuovány do nemocnic, kde je možné si je vyzvednout. Karta obsahuje užitečné informace pro záchranáře, jako jsou například alergie pacienta, nemoci, kterými trpí a užívané léky. Jsou v ní také uvedeny kontakty na blízké osoby a praktického lékaře. „Je třeba říct, že přítomnost Seniorské obálky v bytě našich pacientů staršího věku je skutečně velkou pomocí, jak pro nás zdravotníky, tak pro ostatní složky Integrovaného záchranného systému, které mohou k události také dorazit, někdy dokonce dříve, než my sami," říká mluvčí Záchranné zdravotnické služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Seniorská obálka by měla pomoci například při výjezdech k seniorům, kteří žijí sami, a proto u nich bývá obtížnější se dostatečně rychle dostat k informacím, které záchranáři potřebují. Nemám s tím osobní zkušenosti, ale myslím, že je to určitě výhoda. Každopádně by to u sebe člověk neměl mít jen doma, ale taky když někam jde," tvrdí důchodce Antonín Nevídal.

Klíčová slova: Seniorská obálka, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.