14.11.2017 22:06


Seniorbus přepraví měsíčně více než tři sta lidí, jejich kapacita nestačí, zastupitelé plánují koupit už čtvrtý v pořadí

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvláštní auta upravená pro pohodlné cestování seniorů jezdí po Brně již tři. Vzhledem k velké vytíženosti zastupitelé města uvažují nad koupí čtvrtého vozu, který by přepravil více osob zároveň a byl tak přínosný například i pro pečovatelské domovy. Měsíčně dopravní podnik přepraví až 1200 osob, které by se jinak nedostali k lékaři, rodině nebo také na hřbitov.

Audio

    Část prohlášení Petra Hladíka z pondělní konference.
         
    Autor: Petra Vaňková

Brno - Každý důchodce nad sedmdesát let nebo osoba s tělesným postižením z Brna si může objednat jízdu se Seniorbusem. Cena jedné jízdy je padesát korun. Třetí auto pro přepravu Dopravní podnik města Brna koupil v červnu tohoto roku a již nyní přemýšlí nad koupí čtvrtého vozu, který by měl oproti předchozím o několik míst navíc.

Pro zájemce je zřízena speciální linka, na které si mohou jízdy objednat, a to v rozmezí od třiceti do jednoho dne před plánovanou cestou. ,,Cena se mi zdá přijatelná. Většinou si naplánuji více doktorů na jeden den. Objednávám se raději měsíc dopředu, abych měla jistotu, že se na mě dostane. Řidiči byli vždycky milí a ochotně mi pomohli z auta i do auta.” uvedla osmdesátiletá důchodkyně Jana Novotná.

Kapacita je ale stále nedostatečná. O službu je obrovský zájem a zhruba na padesát procent se nedostane. ,,Příští rok chceme zakoupit další vůz. Momentálně se bavíme o tom, jestli by neměl být trochu odlišný, aby mohl svézt více osob zároveň,” vysvětlil náměstek primátora Petra Hladík. Obor sociální péče ročně na tuto službu vyčlení šest milionů korun. Roční náklady na jedno vozidlo činí něco přes jeden milion korun.

Služba Seniorbus funguje v Brně již od 1. června 2016. Původně začínala se dvěma automobily. Zastupitelé města i vedení dopravního podniku hodnotí tuto službu jako jednu z nejpřínosnějších věcí, které se za poslední čtyři roky podařilo zavést.

 

Klíčová slova: senioři, dpmb, seniorbus, přeprava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.