12.04.2019 15:20


Sedmdesát běžně nepřístupných míst se otevře návštěvníkům víkendového festivalu Open House Brno 2019

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Druhý ročník festivalu Open House Brno 2019 představuje architektonické skvosty Brna. Celkem sedmdesát běžně nepřístupných míst se o víkendu otevře pro návštěvníky zcela zdarma. Netradiční prohlídky nabídnou organizátoři například v Alfa pasáži, na brněnském výstavišti nebo v Arnoldově vile. Přestože mají některá místa omezenou kapacitu, více než polovina míst je přístupná bez předchozí rezervace.

Festival Open House Brno 2019 umožní návštěvníkům objevit místa, která nejsou běžně dostupná. Foto: Veronika Nováková

Brno – Poznat brněnskou metropoli netradičním způsobem mohou tento víkend návštěvníci akce Open House Brno. V rámci dvoudenního festivalu bude zpřístupněno na sedmdesát míst, která nejsou běžně otevřená, známá místa budou představena jinak. Akce se v Brně koná druhým rokem a už nyní je o ni podle internetových reakcí velký zájem. Festivalem se Brno připojuje k dalším pětačtyřiceti městům světa, ve kterých se mohou zájemci dozvědět více o místních architektonických unikátech. Přestože je na některá místa nutná rezervace, vstupné je všude zdarma.

Víkendový festival v Brně je součástí celosvětové akce Open House Worldwide, která se pořádá na všech šesti kontinentech světa kromě Antarktidy a ročně ji navštíví okolo dvou milionu lidí. Její hlavní myšlenou je podle zakladatelky prvního Open House festivalu Victorie Thorntonové propojení veřejnosti s architekty, městem a veřejnými prostory. Lidé se mohou o městě dozvědět nové informace a diskutovat o jeho podobě jak s experty, tak ostatními návštěvníky. Zakladatelka Thorntonová se letos poprvé přijede na akci do Brna podívat.

Organizátorka akce Lucie Šilerová popsala, že smyslem akce je místa prožít. „Každý dům má svůj příběh.  My chceme domy nejen otevřít, ale i představit a dát do souvislostí,“ vysvětlila organizátorka Lucie Šilerová. 
Brněnský první ročník akce byl minulý rok podstatně skromnější. Během jednoho dne se ho zúčastnilo více než osm tisíc návštěvníků.

Letos je kvůli velkému zájmu počet míst k navštívení ztrojnásoben a festival prodloužen na celý víkend. Organizátoři chystají program pro děti, prohlídky pro lidi se zdravotním omezením a některá místa budou obohacena prohlídkami v anglickém a německém jazyce. Organizátoři doporučují pohodlné oblečení a pevnou obuv. Plánek a harmonogram akcí je možné vytisknout nebo vyzvednout na infocentru Brna. Mapa míst je dispozici zde. Na organizaci se podílí přes sto dobrovolníků.

Zúčastnit se akce má v plánu i student střední školy David Rousek. „O festivalu jsem se dozvěděl od kamaráda a společně jdeme na akci MADFINGER game, která je o počítačových hrách,“ vysvětlil své plány. Dále budou moci Brňané vystoupat do nejvyšších pater AZ Toweru, projít se po hrázi brněnské vodní nádrže, nebo navštívit prostory Ústavního soudu. Otevřený bude například také Dům pánů z Lipé, Divadlo na Orlí nebo budova Českého rozhlasu.

Milovníci piva mohou přijít na prohlídku do pivovaru Starobrno nebo Hauskrecht. „Návštěvníci, kteří přijdou v neděli do Hauskrechtu, si mohou prohlédnout naši varnu, spilku (poz. red. část pivovaru, ve které probíhá kvašení piva) se sklepem v podobě nerezových tanků a stáčírnu. Čeká na ně rovněž náš nově zrekonstruovaný Brewhouse shop a za pivovarem u řeky Svitavy rašící chmel naší naučné chmelnice,“ lákala na festival Kristýna Kakešová z Hauskrechtu.

Na některé prohlídky je nutná předchozí rezervace, kvůli omezené kapacitě. Ta byla spuštěna od 8. dubna a už během hodiny byla většina míst rozebraná. Přesto je více než polovina míst dostupná bez rezervace.

 

 

 

Festival Open House Brno 2019 ukáže Brňanům běžně nepřístupná místa. Infografika: Veronika Nováková

Klíčová slova: Open House, festival, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.