07.05.2016 19:31


Secondhandy jsou trend, obnošené oblečení už není symbolem chudoby

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Obchodů s oblečením z druhé ruky zejména ve větších městech přibývá. Lidé se neostýchají v nich nakupovat, obnošené oblečení vyhledávají i na internetu. Stejně jako se dříve mluvilo o přehlídkách velkých světových značek, dnes se mluví o přehlídkách obnošeného oblečení. Věcem, které by dříve skončily v popelnicí, dávají dnes lidé větší význam a nový smysl. Změnil se snad sortiment secondhandů nebo prošli změnou zákazníci?

Nákupy v secondhandech už dávno nejsou doménou chudých. O rozmanitou nabídku použitého zboží se zajímají ekologicky smýšlející lidé, návrháři i módní experimentátoři. Ačkoli přichází do stejného obchodu s různými úmysly, jedno mají společné – hledají to nejlepší. Zjistili totiž, že i to mohou secondhandy nabídnout.

Chráníme přírodu i peněženku

Devatenáctiletá Lenka nakupuje v obchodech s módou z druhé ruky pravidelně a často. „Mám hodně přátel, kteří by rozhodně do sekáče nikdy nešli. Dívám se na to tak, že si můžu koupit věc, kterou by někdo jinak vyhodil. Šetřím přírodu, navíc mám vážně z čeho vybírat," říká studentka Lenka a dodává, že díky nákupům v secondhandu také ušetří.

Skupina stálých zákazníků těchto obchodů se za posledních deset proměnila. Lidé už tolik nemyslí na utracené peníze, hledají však i hlubší smysl za tím, co kupují. Více o nákupech přemýšlejí. Ekologické přesvědčení je v současné době hitem, proto se nelze divit, že proniklo také do módy.

Secondhand rozhodně není synonymem pro něco zničeného, obnošeného nebo nekvalitního. Některé výběrové obchody s použitým zbožím naopak nabízí i oblečení světových značek, které je v dobrém stavu a v nejlepší kvalitě. A stojí obvykle pár korun. „Samozřejmě musí člověk hledat. Už jsem narazila na natržené nebo polité kusy, ale většinou jsem objevila i něco módního," popisuje Lenka své zkušenosti s nákupy.

Použité oblečení kupují lidé z různých důvodů.|Zdroj:pixabay.com

Oblečení, jehož majitel nezapadne do davu

Někteří lidé hledají v secondhandech něco docela jiného než jen ekologicky vhodné kusy šatstva. Obchody s obnošeným oblečením mají tu výhodu (a zároveň i nevýhodu), že zákazník nikdy nemůže tušit, na co v regálech a na stojanech narazí. Jednotlivé kusy oblečení jsou naprosto unikátní, proto se jen zřídka stane, že jejich majitel na ulici potká někoho stejně oblečeného.

Jedinečnost secondhandů inspiruje módní návrháře. Nově vznikající kolekce se tak velmi podobají některým kusům z druhé ruky. Cílem autorů je jedinečnost. V konzumní společnosti, kde všechno zboží vzniká podle stejné šablony a na jednom výrobním pásu, je jedinečnost velice cenná a touží po ní stále více lidí.

Lze tak závěrem dodat, že secondhandy nenabízí obyčejné šatstvo jako každý druhý supermarket v republice. Zákazníci sem chodí hledat zboží s duší, kterou jednotlivým kusům vtiskli jejich předchozí majitelé. 

Klíčová slova: oblečení, secondhand, trend

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.