13.11.2015 15:46


Seberozvoj, zkušenosti a noví přátelé – to vše jen za trochu volného času

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dobrovolnictví je možnost, jak smysluplně trávit svůj čas. Nejvíce dobrovolníků jsou studenti, kteří tak sbírají cenné zkušenosti a využívají volné chvíle, kterých má většina z nich mimo zkouškové období vcelku nazbyt. Studentka Masarykovy univerzity Kristýna Minaříková strávila jako dobrovolnice kus ze svých prázdnin a věnovala se mu také přes rok v Brně v centru DUHA.

Brno Možností, jak se k dobrovolnictví dostat, je nepřeberné množství. Nejdůležitější je se rozhodnout, v jakém odvětví chci pomáhat. Jestli věnovat čas například práci s lidmi, kteří to potřebují, starat se o přírodu, historické památky, zvířata nebo třeba zvelebovat město. „Já jsem si vybrala hnutí DUHA, jelikož jsem už dříve slyšela o některých jejich projektech a zdály se mi zajímavé a spojené s tématy, která mě zajímají,“ řekla dobrovolnice Kristýna Minaříková. S rozhodováním a uskutečněním všech dobročinných snů pomáhají nejrůznější organizace. V Brně je to například dobrovolnické centrum Ratolest. To sdružuje nejen dobrovolníky, ale i různé organizace, které se zájemci pracují, a pomáhá jim tak si k sobě najít cestu. V Česku funguje dále speciální webová stránka www.dobrovolnik.cz, která také pomáhá zjednodušit spojení mezi dobrovolným pracovníkem a tím, kdo jej potřebuje.

V centru Ratolest procházejí dobrovolníci nejdříve proškolením, Foto: Veronika Křížková

Důvodů proč s dobročinnou činností jakéhokoli druhu začít je mnoho. „Co mi to dalo, je těžké shrnout, nejvíc to byl asi dobrý pocit z toho, že dělám něco užitečného. Dále taky samozřejmě spoustu super zážitků a seznámení s novými lidmi.“ podotkla Kristýna Minaříková. „Motivace lidí k dobrovolnictví jsou různé. Může jít o potřebu smysluplného naplnění volného času, seberozvoje, získání nových zkušeností s prostředím nebo cílovou skupinou, sebepoznání, navázání nových kontaktů, vztahů a podobně,“ uvedla další důvody pracovnice dobrovolnického centra Veronika Křížková.

Některé organizace se zaměřují na celosvětovou výměnu dobročinných pracovníků. K již zmíněným výhodám dobrovolné činnosti se potom přidává i radost z cestování a poznávání nových kultur a procvičení cizího jazyka. „Letošní léto jsem strávila jako dobrovolnice v Kanadě. Zahraničního projektu jsem se účastnila letos už potřetí," řekla Minaříková. Vysílající organizace se jmenuje INDEX-SDA a spolupracuje s podobnými v různých zemích. 

„Zdálo se mi super dělat něco prospěšného a zároveň mít možnost vycestovat do zahraničí,“ dodala studentka. Funguje to tak, že místní organizace zajistí spojení s dobrovolnickým sdružením v cílové destinaci a to se po příjezdu o pracovníka postará. Nabídka takzvaných workcampů je velmi široká a organizací, které je zajišťují je v Česku velké množství. O zkušenostech z workcampu ve Španělsku si můžete přečíst zde.

Klíčová slova: dobrovolnictví, pomoc, volný čas

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.