25.11.2018 23:04


Se svařákem v ruce v ozdobeném městě: adventní trhy mezi svátky a po nich

Autor: Mariya Ostrenko | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Páteční rozsvícení vánočního stromu oficiálně zahájilo adventní trhy v Brně. Stánky již tradičně zaplní čtyři náměstí. Letos se mohou návštěvníci těšit na několik novinek jako třicet tři metrů vysoké vyhlídkové ruské kolo a gurmánské trhy na Dominikánském náměstí. 

Zelný trh vánoce

Brno - Své pátrání začínám na náměstí Svobody, přirozeném středobodu Brna. Přestože je nedělní ráno, u stánků se pomalu hromadí fronty. Důkladně procházím nabízeným sortimentem. Dá se tady najít v podstatě vše, co si člověk muže přát odnést z vánočních trhů jako památku: od mýdel, vánočních dekorací, vařeček, koberců až po klobásy nebo čokoládové bonbonky.  

Nebyly by to Vánoční trhy bez hrnků s teplým svářeným vínem nebo jiným alkoholickým nápojem v ruce. Náměstí vévodí bíla kopule Zimního baru, kde se prodává brněnský Turbomošt. Slaví desetileté výročí, a tak pro návštěvníky připravil několik novinek. Kromě tradičního nápoje a jeho variací budou návštěvnici moci letos ochutnat také punče inspirované starodávnými recepturami. „Provedli jsme akci spojenou s desátým výročím. Rozdávaly se hrníčky zdarma všude po Brně, majitel hrníčku dostává patnáct korun slevy na každý nápoj. Dá se je koupit i přímo na stánku,“ říká Johana, která v Zimním baru drinky nabízí.  Dalším unikátem náměstí Svobody je každodenní živý kulturní program, který ještě víc vtahuje do adventní atmosféry. 

Trdelník na Svobodaku

Opravené Dominikánské náměstí obsadily stánky s gastronomickými specialitami. Prostor je tady klidnější, pouze dvanáct stánků, nabídku zde tvoří známé podniky z Brna a okolí. Najdete tady exotické kari, vánoční pizzu, kapří hranolky nebo horký štrůdl. Nechybí horká čokoláda, medovina, ani tradiční svařák. Vybrané dobroty si můžete vychutnat v klidných zónách i na terase kostela svatého Michala. 

Prostor před Novou radnicí je plný lidí dělajících fotky. Je tady umístěn betlém se stovkou figur od řezbáře Jiřího Halouzky. Kromě dřevěných zvířat jsou v něm postavy Jezulátka, jeho matky Marie a otce Josefa. Pro nejmenší je na náměstí rozmístěn zookoutek. Každý si muže pohladit ovce a kamerunské kozy. „Jsou to přátelská zvířata, zatím nikoho nekousli,“ směje se pracovník zookoutku. 

Betlém se stovkou figur

Přestože náměstí Svobody je středobodem Brna, největší počet stánků – přes stovku, nabízí tržiště na Zelném trhu. Nově se celý areál propojil s budovou brněnské tržnice. Stejně jako minulý rok, adventní trh má fialovo-stříbrnou výzdobu. V útulných dřevěných stáncích s vánoční dekorací se usmívají prodejci v tematických kostýmech. Vedle vánočního stromu se nachází „Ježíškova kancelář“, kde děti mohou zapsat své přání o vytouženém dárku. A nejenom děti. 

Zlný trh

Dominantou Moravského náměstí je letos z dálky viditelné, třicet tři metrů vysoké ruské kolo. Za jednu jízdu, během které se kolo dvakrát otočí, zaplatí návštěvníci sto korun. Navzdory zimě a dešti, který pomalu začíná, před kolem čeká pár metrů dlouhá fronta. Uprostřed náměstí je opět bar s horkými nápoji. Celkem je tady mnohem méně lidí. „Nebaví mě se mačkat mezi davy lidí, tady je pro mě kompromis. Ale i tak si myslím, že se duch Vánoc vytratil a jde jen o peníze. Platit za dvě deci svařeného vína padesát korun je moc,“ říká studentka Aneta Urbánková.  

Moravské náměsti ruské kolo

Letos vánoční trhy potrvají až do 28. prosince, aby si je mohli Brňáci a návštěvníci užit o svátcích i po nich. 

Jablečný mošt

35 Kč 

Turbomošt

50 Kč s hrnkem, 65 Kč bez

Trdelník

60 Kč 

Bramborák 10 dkg

18 Kč (se slaninou 22 Kč)

Masová směs se zeleninou 100 g

49 Kč

Špekáčky na pivě 100 g 

33 Kč

Pohořelický kapr 

159 Kč

Třešňový svařák 

55 Kč

Horká čokoláda se šlehačkou 

55 Kč

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.