26.03.2012 21:00


Se dvěma slepicemi se na vejcích neušetří, míní chovatel

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vajíčkový šok způsobil nejen nálety na regály v supermarketech, ale i náhlý zájem o domácí chov slepic. Vyplatí se ale pořídit si dva kusy kuru domácího na balkón?

Moravský Žižkov Oldřich Forejtník si z ceny vajec hlavu nedělá. Slepice chová už několik let, krmí je vesměs z vlastních zdrojů a vajíček má tolik, že bez problémů zásobuje svou čtyřčlennou rodinu a ještě prodává vajíčka sestře.

Forejtník se chovem slepic neživí, ale když zdědil po babičce domek, který se k rekonstrukci nehodil, koupil několik kusů drůbeže. Zázemí pro zvířectvo a kurníky bylo součástí každého starého vesnického domku a krmiva vypěstuje Forejtník dost na vlastní zahradě. „Momentálně mám deset mladých a devět starých slepic. Každý den snesou kolem deseti vajíček, ale na rozdíl od těch kupovaných mají lepší chuť a jsou větší,“ sdělil Forejtník. Slepice krmí vařenými bramborami, strouhanou řepou, mrkví, ale i sezónní zeleninou nebo zbytky jídla od oběda. „Jediné, co musím kupovat, je obilí. Při takovém počtu sezobou slepice i kilo pšenice za den. A někdy jim koupím speciální vitamíny, když mají vajíčka moc měkké skořápky,“ uvedl chovatel.

Chovat slepice v malém počtu se nevyplatí. Foto: Jana Počtová

Nízké náklady na krmivo ale vyrovná péče, kterou slepicím musí věnovat. Jezdí je krmit do starého domku dvakrát každý den. „Na vlastním dvorku bych je mít nechtěl. Drůbež nadělá dost nepořádku, potřebuje si hrabat a taky docela páchne. Zkrátka nic pro kanadský trávník nebo zahrádku,“ řekl Forejtník. Slepice na balkónech už vůbec nepovažuje za dobrý nápad. „Až zdraží maso, to se budou na balkóně chovat prasata? Za tu špínu a zápach to nestojí,“ podotkl Forejtník.

Dana Balounová ale o nákupu slepic přece jen uvažuje. Bydlí také na vesnici a s chovem slepic má i předchozí zkušenosti. „Dříve jsme slepice chovali, takže pro ně máme starý kurník i místo na výběh. A na zahradě za domem můžeme pěstovat to, s čím pak slepice nakrmíme,“ vysvětlila Balounová. Nicméně kdyby bydlela ve městě v bytě, slepice by si rozhodně nepořídila. „Když máme pro slepice zázemí, připadá mi škoda toho nevyužít, když jsou teď vajíčka tak drahá. Ale kdybychom měli všechno budovat od nuly a kupovat veškeré krmivo, pak by to nemělo cenu,“ uvedla Balounová.

Ty, co se rozhodnou pro pořízení vlastní drůbeže, Forejtník varuje před levnými slepicemi z velkochovu. Pro srovnání, mladá slepice stojí asi sto padesát korun, slepice z velkochovu se dá pořídit i za padesát korun. Jak to ale bývá u použitého zboží, žádná sleva není zadarmo. „Vždyť ty slepice jsou z velkochovů úplně vysílené a potřebují i tři měsíce, než se vzpamatují a začnou znovu nést vajíčka. Člověk investuje víc do krmiva, než co ušetří při nákupu slepice. Jednou jsem se tak sám spálil,“ vysvětlil Forejtník. Ale i mladou slepici je třeba několik týdnů krmit, než snese první vajíčko. „Slepice se obvykle prodávají, když mají asi pět a půl měsíce, ale snášet začínají asi v sedmi měsících,“ dodal chovatel.

Jedna nebo dvě slepice ale podle Forejtníka potřebu vajíček v domácnosti stejně nepokryje. „Dvě slepice snesou za týden šest až deset vajíček. A to není tak moc. V takovém případě se chovateli sotva vrátí náklady za krmivo,“ uzavřel Forejtník.

Klíčová slova: vejce, zdražení, chov slepic

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.