08.11.2016 14:01


Science centrum VIDA! otevřelo návštěvníkům novou expozici Klamárium

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve science centrum VIDA! se mohou návštěvníci nově těšit na svět optických klamů a iluzí, v úterý se zde totiž pro veřejnost otevřela nová část expozice s názvem Klamárium. Ta má za cíl pomocí optických klamů objasnit některé základní principy zrakového vnímání. Návštěvníci si tak na více jak 30 exponátech mohou vyzkoušet, jak naše oko vnímá perspektivu, jak vytvořit iluzi pohybu u zdánlivě nepohyblivého objektu či jak vytvořit iluzi prostoru na ploše.

Už při příchodu na galerii návštěvníky vítá tematický vstup do celé expozice. Ta je pak od okolního dění oddělena několika zdmi, takže se si mohou všichni návštěvníci nerušeně vychutnat nepřeberné množství klamů a iluzí, které na ně čekají.

Jedním z ukázaných jevů je tzv. Klam Margaret Thatcherové. Ten je založen na tom, že se u rozpoznávání tváří nezaměřujeme na jejich jednotlivé části, jako třeba ústa nebo oči, ale vnímáme jej jako celek. Proto se nám může na první pohled zdát, že mezi těmito dvěma fotkami není žádný rozdíl.

Po jejich otočení o 180 stupňů ale zjistíme, že to není tak úplně pravda. Když je lidská tvář otočená vzhůru nohama, lidský mozek ji už není schopen vnímat jako tvář a nemůže tak postřehnout, že oči a ústa na druhé fotografii nepasují do kontextu celé tváře.

Nespornou výhodou celé výstavy je, že si návštěvníci mohou všechny exponáty sami vyzkoušet a osahat. A co víc, u některých exponátů je to dokonce podmínkou k tomu, aby byl jev, který mají demonstrovat vůbec odhalen.

Ačkoliv by se mohla zdát, že je program ve VIDA! zaměřen hlavně na děti, zábavu si zde nepochybně užijí si starší fanoušci vědy. "Já tady chodím moc ráda, i když je tady na mě obvykle dost hluku. Baví mě si všechno zkoušet a přijde mi fajn, že člověk vidí i praktickou ukázku toho, co se dřív jen teoreticky učil ve škole," říká jedna z návštěvnic, jednadvacetiletá studentka pedagogické fakulty Eva Kadaňková.

Celá výstava je rozdělena na několik pokojů a každý z nich má nějaké tematické zaměření. V tomto pokoji se například mohou návštěvníci přesvědčit mimo jiné o tom, jak mohou různě tvarovaná a zakřivená zrcadla změnit naše vnímání daného objektu.

U každého demonstrovaného jevu můžeme najít i trhací blok s informacemi o daném klamu. Tyto materiály, stejně jako celou výstavu, vytvořili vědci z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky. Návštěvníci si tak mohou odtrhnout jeden z listů a následně si jej odnést domů.

Výstava je v ceně vstupenky do celého VIDA! centra a návštěvníci si ji zde mohou vychutnat až do května příštího roku.

Klíčová slova: VIDA!, optické klamy, věda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.