16.10.2015 12:48


Schwarzenberg končí s předsednictvím TOP 09, do důchodu se ale nechystá

Autor: Gabriela Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Karel Schwarzenberg oznámil svůj odchod z předsednického křesla TOP 09. Strana, kterou v roce 2009 založil s Miroslavem Kalouskem, tak poprvé změní svého předsedu. Mnoho voličů však právě Karela Schwarzenberga vnímá jako nedílnou součást této konzervativní pravicové strany a TOP 09 tak čeká hodně změn.

Gabriela Chlupová. Foto: Lucie BrutovskáExministr, kancléř, poslanec, kníže, významná osobnost české politické scény Karel Schwarzenberg nedávno oznámil, že už nebude kandidovat na funkci předsedy TOP 09. Tuto pozici zastává od samotného založení strany a odchod už je zřejmě na čase. Jeho věk i zdravotní stav by mu už v rozvoji strany příliš nepomáhaly a spíše by jí mohly být na škodu.

Odchodem z vedení TOP 09 ale Schwarzenberg svou politickou kariéru nekončí. Zřejmě se stane čestným předsedou této strany a stále zůstává na pozici lídra pro Prahu. Navíc pokračuje jako opoziční poslanec v poslanecké sněmovně. Nebude mu však zdraví bránit i ve výkonu těchto funkcí? Kníže nedávno prohlásil, že má problémy se sluchem a již není schopný naslouchat svým kolegům ve straně. Jak pak bude moci naslouchat poslancům a voličům?

TOP 09 bohužel za svoji pětiletou existenci nebyla schopná vytvořit nové vůdčí osobnosti, a tak předsednictví strany připadne s největší pravděpodobností na jejího prvního místopředsedu Kalouska. Je ale téměř jisté, že nový předseda bude mít pro TOP 09 problém přilákat voliče. Kromě odchodu knížete, který byl silným reklamním poutačem strany, mu přidá vrásky na čele i odchod starostů a nezávislých. Ti doposud zvyšovali popularitu strany v krajích mimo Prahu.

Aby Kalousek zvrátil nepříznivý vývoj strany, tak se po převzetí otěží zřejmě ještě více vymezí proti politice ministra financí a bude se snažit vytěžit co nejvíce voličů z dnes populárního boje proti němu. Otázkou zůstává, zda tato strategie zapůsobí na voliče.

Jistotou je, že po odchodu Karla Schwarzenberga ztratí TOP 09 svůj typický styl jednání a vystupování. Strana se bude potýkat s problémy a zřejmě dojde i k vyostření vztahů s Babišem. Odchod knížete z vedení strany už je ale na místě. Další volební období ve funkci předsedy TOP 09 by mohlo připomínat zestárlé playmate, které se zoufale snaží udržet ve světě showbyznysu.

Klíčová slova: Schwarzenberg, TOP 09, předseda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.