13.05.2014 11:19


Schizofrenie může být prokletí i výsada

Autor: Můčka Jan | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Schizofrenie trápí celosvětově přibližně jedno procento lidí a její projevy začínají nejčastěji u lidí mezi patnáctým a pětatřicátým rokem. Co se ale podívat na tuto známou, ale přesto záhadnou nemoc trochu z jiného pohledu? 

Schizofrenici jsou lidé, kteří jsou zastřeni spoustou mýtů a označeni nálepkou nebezpečných psychopatů, kteří jsou na okraji společnosti a nechápou skutečný svět. Co když je ale vše jinak? „Všichni schizofrenici mají svůjJan Můčka. Foto: Jan Můčka vlastní vnitřní svět, skrze který vnímají realitu. Jsou tak jistým způsobem obohacení o nový rozměr vidění okolního světa,“ říká Markéta Krumniklová, sociální pracovnice pracující i se schizofreniky. V některých kulturách schizofrenie není nemocí, ale znakem duševní nadřazenosti. Julian Silverman ve své publikaci Mystika a schizofrenie  dokonce srovnává projevy schizofrenie se šamany a nachází výraznou podobnost. 

Třeba mají schizofrenici skutečně něco jako šestý smysl, kterým vidí věci, které jsou ostatním lidem skryté. Schizofrenní člověk je zahloubaný do sebe, má silně introvertní sklony a prakticky není schopný radovat se z běžných věcí. Žije osamocený život a nechápe, jak ostatní můžou zvesela žít a užívat si dne. Stejně tak zdraví lidé nedokáží pochopit schizofrenika. Paradoxní však je, že díky propastnému rozdílu v pohledu na svět obou skupin nelze jednoznačně rozsoudit, čí myšlení je lepší. 

Když se podíváme do historie, mnoho velkých filosofů a vědců tehdy žijících na okraji společnosti, uzavřeni do sebe obdobně jako schizofrenici, vymyslelo teorie a myšlenky, které se dnes ukazují jako nadčasové. Stejně jako o lynčovaných prokletých básnících nebo proslule introvertním Máchovi se mluví už několik století. Možná se schizofrenici jen narodili ve špatnou dobu na špatném místě a jejich čas ještě přijde. 

Pokud jsou však schizofrenici skutečně tolik na výši a mají společné vlastnosti se šamany, lze si s trochou paranoidní fantazie představit, že za zavřenými dveřmi psychiatrických léčeben nebo uvnitř sto let nevětraných bytů sedí skupinka schizofreniků a vymýšlí něco opravdu velkého. Snad dávají dohromady další díl Starého zákona, kde citují hlasy, které jim šeptají v hlavách nebo po večerech chatují s mimozemskou civilizací a společně se smějí psychiatrům. Řešení v podobě sledování a odposlouchávání schizofreniků by však mohlo být v případě omylu značně kontraproduktivní.

Klíčová slova: Schizofrenici, šaman, fejeton

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.