09.05.2018 17:36


Sběratelé kuliček z orloje jsou kreativní. Poslouží jim sluneční brýle i klíče od Audi

Autor: Filip Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ze sběru kuliček, které padají každý den v jedenáct dopoledne z orloje na náměstí Svobody, si někteří lidé udělali byznys. Používají jednoduché pasti. Postačí jim kolíček na prádlo nebo umělá květina připnuté na vodicí lano. Stroj tím většinou nepoškodí, zároveň však brání kolemjdoucím, aby si kuličku ulovili sami. Ty se dají koupit i v brněnských infocentrech, zájem o ně je ale minimální.

Pasti, které lovci využívají k zachycení kuliček. Foto: Filip Kříž

Brno – Orloj na náměstí Svobody se za dobu své existence stal jedním ze symbolů Brna. Kromě toho, že přes den ukazuje aktuální čas, z něj pravidelně vypadávají rovněž skleněné kuličky. Původně měly sloužit jako suvenýry pro místní i turisty, někteří lidé si ovšem z jejich sbírání udělali rutinu. „Jsou to stále ti samí lidé, kolemjdoucí ke stroji nepustí,“ potvrzuje Tomáš Pivec z Technických sítí Brno, které se o orloj starají. Úspěšní lovitelé poté kuličky prodávají na internetu.

Velký zájem byl o speciální edici, která z časostroje vypadávala třináctkrát denně po dobu třinácti dní. Ne všechny ze 169 kuliček se dostaly k novému majiteli. „Objevily se stížnosti, že kulička nevypadla a stroj je rozbitý,“ uvedl ředitel technických sítí Pavel Rouček. Technici tak k orloji vyjížděli nad rámec každodenní kontroly i vícekrát denně. „Softwarová i mechanická část stroje byly bez vady,“ ujistil Rouček.

Tomáš Pivec vysvětluje, jak past funguje. Foto: Filip Kříž

Kromě toho, že „lovci“ nepustí další zájemce k vydávacím otvorům, navíc vymýšlí pasti, které padající kuličku zachytí. „Letos evidujeme patnáct případů, třikrát se jednalo o edici Komety,“ přiblížil Pivec. Nejčastěji používají vandalové kolíčky na prádlo, kreativnějším poslouží sluneční brýle či stočená plastová růže. „V minulých letech jsme ve stroji objevili klíče od vozu Audi,“ sdělil Pivec. Většina zařízení stroj nijak nepoškodí. „Měli jsme tu ale i přetržení vodicích lanek štípacími kleštěmi,“ dodal.

Limitované edice kuliček, které vypadávají každý den v jedenáct hodin dopoledne z orloje na náměstí Svobody, prodávají rovněž brněnská turistická a informační centra. „Komeťácké se prodávají za 130 korun,“ sdělila jejich mluvčí Gabriela Peringerová. Na internetu je přitom úspěšní lovci prodávají i za čtyři sta, upozornil Pivec. V infocentrech o ně ale velký zájem není, v pobočce na Panenské ulici prodali pouze pět kuliček. U jiných edicí je to i méně. „Třeba edice s Janáčkem nebo Mendelem stojí i pět set korun, jsou to umělecká díla,“ vysvětluje Peringerová.

Použití košíčku v akci. Foto: Filip Kříž

Brněnský orloj ukazuje čas od září 2010. Vznikl k příležitosti 365. výročí odolání města vojskům švédského generála Torstenssona. Několikrát byl poškozen vandaly, jinak je v provozu nepřetržitě. Již za pár týdnů z něj budou padat speciální kuličky, které budou spojeny s oslavami stého výročí založení Československa v rámci festivalu Re:publika. I když mnoho z nich nejspíš skončí opět v rukách lovců, podle Peringerové jsou skleněné suvenýry úspěchem. „O náměstí Svobody i Brně se mluví,“ zakončila Perigenrová.

Klíčová slova: orloj, náměstí Svobody, vandalové, Audi, dildo, kulička

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.