15.11.2017 15:15


Saunové ceremoniály působí nejen na tělo, nabízejí i obrazový zážitek

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pravidelné saunování má blahodárný účinek na imunitní systém a dokáže tak ochránit tělo před různými nemocemi. Saunéři návštěvníky baví ceremoniály, které nabízejí nejen netradiční zážitek, ale navíc zesilují účinky saunování. Představení saunérů totiž umožňují návštěvníkům přestat myslet na teplo a soustředit se na něco jiného. 

Ilustrační foto

Brno – Saunové ceremoniály, při kterých potící se návštěvníci sledují představení saunérů, si získávají stále více příznivců. I proto saunéři často vystupují v kostýmech, ceremoniály mají příběh a připomínají tak divadelní představení. Podle saunérky Kateřiny Šmídové působí zážitkové saunování blahodárně nejen na tělo, ale především na psychiku diváků, kteří při sledování přestanou myslet na dobu strávenou v teple.

Ceremoniály navíc zesilují účinky saunování. „Velkou částí ceremoniálu je i aromaterapie. Éterické oleje na kamna dáváme společně s ledem, přes který se vůně odpařuje do vzduchu. Potom rozvíříme teplý vzduch, který stoupá z kamen, a následně vytváříme tepelné nárazy,“ popsala Šmídová ceremoniál a dodala, že celý postup se opakuje alespoň třikrát. Právě tepelné nárazy zesílí účinky saunování.

Pravidelné saunování pozitivně působí i na lidské tělo. Zmírňuje bolesti hlavy, uvolňuje stres a posiluje imunitní systém. „Lidé, kteří pravidelně navštěvující saunu v době chřipkové epidemie, buď vůbec neonemocní, nebo u nich má nemoc klidnější průběh,“ uvedl předseda asociace saunérů Pavel Hofrichter další výhodu saunování.

„Za poslední rok, kdy jsem začala více chodit do sauny, jsem nebyla vůbec nemocná,“ potvrdila návštěvnice sauny Jitka Jordánová kladné účinky saunování. „Ceremoniálu jsem se ale zatím nezúčastnila. Bojím se, že by na mě tepelné nárazy byly příliš silné,“ dodala Jordánová.

Saunové ceremoniály přitom podle Hofrichtera lákají do saun čím dál více zájemců. I proto saunéři své ceremoniály stále vylepšují a soutěží, který z nich je lepší. „Letos jsem se probojovala na mistrovství světa, kde jsem skončila dvacátá šestá,“ řekla Šmídová. Společně s ní se mistrovství zúčastnili další tři Češi, jeden z nich soutěž dokonce vyhrál.

První písemné zmínky o saunování pocházejí z konce jedenáctého století, tradice je ale mnohem starší. Od té doby se sauny rozšířily po celém světě. Největší popularitě se ale těší ve Finsku, kde připadá jedna soukromá sauna na tři obyvatele.

Klíčová slova: saunování, sauny, saunové ceremoniály, zážitkové saunování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.