11.05.2017 17:23


Šamanka z Dolních Věstonic má opět tvář

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podobu ženy staré třicet tisíc let dnes představili pracovníci Moravského zemského muzea společně s dalšími odborníky, kteří se podíleli na její rekonstrukci. Kromě stáří nalezených ostatků jim práci ztěžovalo také zranění čelisti, jež způsobilo deformaci části obličeje. Bustu šamanky si budou moci návštěvníci Pavilonu Anthropos prohlédnout od pátku.

Podoba šamanky z Dolních Věstonic spolu s jejím autorem sochařem Ondřejem Bílkem. Foto: Hana Husovská

Brno - Zrekonstruovanou podobu tváře šamanky z Dolních Věstonic dnes představili antropoložka Eva Vaníčková a sochař Ondřej Bílek. Na nynějším vzhledu ženy pracovali společně s dalšími odborníky od loňského března. Rekonstruovaná žena je stará třicet tisíc let. „Samotné rekonstrukci předcházelo dlouhodobé studium lebky a pátrání po tom, co se s ní dělo od jejího vyzvednutí do současnosti,“ řekla Vaníčková. Ostatky nalezl v Dolních Věstonicích archeolog Bohuslav Klíma v roce 1949.

Na finální podobě šamančiny tváře se podíleli i brněnští studenti architektury, kteří pomáhali s 3D naskenováním lebky, a pracovníci Nemocnice Kyjov, kde lebka podstoupila CT vyšetření. Samotnou tvorbu busty prováděl sochař Ondřej Bílek. „Museli jsme udělat kopii lebky, na kterou jsme naměřili pomocí antropologických bodů tloušťku tkání. To byla ale jen určitá místa, zbytek jsem pak domodeloval plastelínou,“ uvedl Bílek. Nakonec vznikl silikonový odlitek, který následně doplnily skleněné oči a opravdové vlasy a řasy.

Všichni členové výzkumu měli práci zkomplikovanou zraněním v obličeji ženy, které vedlo k deformaci levé části tváře. Vzniklo pravděpodobně mezi devátým a dvanáctým rokem nárazem na bradu a způsobilo zlomeninu kloubního výběžku. „Při tomto zranění lidé koušou pouze na jedné straně, což v tomto případě způsobilo atrofii (úbytek živé tkáně - pozn. red.) žvýkacích svalů a v důsledku toho se pozvolna rozjíždělo růstové zpomalení čelisti,“ uvedl lékař a specialista na dětskou obličejovou chirurgii Jiří Ramba.

Po projektech rekonstrukce princezny a neandrtálce je šamanka z Dolních Věstonic již třetím projektem brněnských antropologů. „Vždycky hledáme nějaké idylické pojmenování, které přináší příběh,“ uvedla Vaníčková. Podle ní neexistuje přímý  doklad k tomu, že by žena byla opravdu šamankou nebo působila ve spirituální sféře. Přesto jsou zde ale jisté známky toho, že by šamankou mohla být, například způsob pohřbu. Lidé se zraněním, které měla i prastará žena, se navíc často šamany stávali,“ dodala. Bustu ženy mohou lidé vidět od pátku ve stálé expozici Pavilonu Anthropos.

Klíčová slova: šamanka, Moravské zemské muzeum, Pavilon Anthropos

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.