19.04.2017 11:34


Sam Lewitt a Cheyney Thompson představili své dílo v Domě umění

Autor: Michael Malík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Do 30. července mohou návštěvníci brněnského Domu umění zhlédnout výstavu Sama Lewitta a Cheyneye Thompsona s názvem Síť. Gradient. Opilecký krok. Je to jejich první samostatná expozice ve střední a východní Evropě a využívá prostorové dispozice Domu umění, při nichž se díla obou autorů vzájemně doplňují a umocňují společný charakter výstavy.

Obrazy vytvořil Cheyney Thompson speciálně pro tuto výstavu. FOTO: Michael Malík.

Brno – Výstavu Síť. Gradient. Opilecký krok amerických umělců Sama Lewitta a Cheyneye Thompsona mohou od úterý zhlédnout zájemci v hlavní budově Domu umění v Brně. Jde o první samostatnou expozici umělců ve střední a východní Evropě. Výstava představí abstraktní instalace Sama Lewitta a obrazy a sochy Cheyneyho Thompsona zaměřené na sociální tematiku. Výstava bude trvat až do 30. července.

Radost z účasti amerických umělců neskrývala ředitelka Domu umění Terezie Petišková: „Jednou z hlavních činností Domu umění je prezentace současné umělecké scény, a proto jsem ráda, že se povedlo mezi námi přivítat, díky práci a komunikaci kurátora Karla Císaře, americké autory a uvést výstavu současné americké kultury,“ uvedla Petišková.

Dílo Sama Lewitta spočívá v ultratenkých topných článcích napojených na rozvodný systém galerie, které převádějí energii určenou k osvětlení na teplo. Tyto články jsou napájeny polovinou energie, která je v centrálním sále k dispozici, a zároveň představují zvětšeniny podobných technologií užívané v noteboocích. Cheyney Thompson představil sérii obrazů vytvořených speciálně pro tuto výstavu a výběr ze sochařských děl v podobě podstavců, k jejichž návrhu použil počítačový program.

Celá výstava využívá prostorových podmínek Domu umění a umělci pro ni vytvořili nové nebo upravili své již existující exponáty. „Oproti konceptuálnímu umění, které pracuje s odkazem k dějinám, je v poslední době v umění vidět zájem o materialitu a vizuální formu a Thompson a Lewitt jsou jedni ze zakladatelů této tradice. Myslím, že je důležité, nejen pro lokální umělce, ale i pro návštěvníky, aby viděli, odkud přicházejí takové tendence,“ vysvětlil kurátor výstavy Karel Císař.

Prvním hostům se díla amerických umělců zamlouvala. „Celá výstava se mi líbí, jelikož se hodně zajímám o moderní umění. Nejvíce mne oslovily nástěnné velkoplošné malby,“ řekla návštěvnice Michaela Lebedíková.

Sam Lewitt a Cheyney Thompson jsou umělci z New Yorku. Lewitt se zabývá abstraktními instalacemi, které představuje v různých kontextech, zatímco Thompson se zaměřuje na abstraktní sochařství a malbu, skrze které se snaží kriticky poukázat na současné sociální či politické problémy.

Klíčová slova: výstava, abstrakce, umění, Lewitt, Thompson

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.