11.04.2015 00:25


Šalinění: závod s časem i s brněnskou hromadnou dopravou

Autor: Bártová Eva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Opozdilci, Bory, Haf, Píít a dalších sedmdesát osm týmů se v pátek 10. dubna chystají do ulic města Brna. Chtějí projet co nejvíce zastávek a linek hromadné dopravy. Na startu soutěže Šalinění nervózně pošlapují a chystají strategii. „Cílem je mít co největší počet bodů, které získáváme za projeté zastávky, linky, zóny i využité druhy vozidel hromadné dopravy," vysvětlují účastníci z týmu Opozdilců. „Chceme projet co nejvíce bonusových zastávek, ale zatím je neznáme," dodávají.

Brno - Účastníci brněnské hry Šalinění přešlapují v pátek 10. dubna už od půl čtvrté odpoledne na Mendlově náměstí. Většina z nich se již registrovala a právě vymýšlí strategii. Konkurence je veliká, na start se letos hlásí osmdesát dva týmů. „Kde jsou napsané bonusové otázky," šumí davem. „Seznam bonusovek vylepíme během jízdy šalinou na sklo," vysvětluje pravidla soutěže jeden z organizátorů. Všichni nasedají do přistavené tramvaje označené názvem soutěže.Účastník opisuje bonusové zasávky

Závod začíná na předem neznámém místě. Během jízdy soutěžní tramvají se účastníci seznamují s dvaceti bonusovými zastávkami. Za ty mohou dostat až dvacet bodů navíc. „Zoologická zahrada, Koniklecova, Vlkova," ozývají se názvy zastávek šalinou. Ta mezitím brzdí. Davem zašumí vzrušení. Závod začíná.

Během následujících tří hodin se soutěžící pokusí projet co nejvíce zastávek, zón, linek a zkusí tak získat co nejvíce bodů.

Většina týmů se rozbíhá po směru jízdy. Ne tak Opozdilci. Ti se spolu s několika dalšími týmy vydávají na zastávku Životského na lince osm. Cvakají si soutěžní lístek a zapisují první zastávku a spoj. „Kam pojedeme," ptá se Veronika Dočkalová z týmu Opozdilců svého partnera. Spolu pak vymýšlejí správnou cestu.

Čas pokročil a tým Opozdilců směřuje k již třetí bonusové zastávce jejich trati. Cílem je Botanická. Trolejbus hlásí zastávku Zahradníkovu, ale Opozdilci jsou na pozoru. „Tohle je Botanická, křikne Miroslav Brumovský na svou partnerku. „Ale řidič hlásil Zahradníkovu," oponuje Dočkalová. Brumovský nečeká a vybíhá ze zavírajících se dveří. „Ne, má to špatně, je to Botanická," volá znovu. Dveře se zavírají, ale Opozdilec je drží. Tým vystoupil správně a mohou si přičíst dvacet bonusových bodů. Nervy pracují.

Aby získali více bodů, snaží se týmy co nejvíce taktizovat. Přebíhají ze zastávky na zastávku, aby si mohly zapsat o jednu navíc a získali tak další body. Ty za zastávku získají v případě, že na ní nastoupí nebo vystoupí z vozidla. Důležité je dávat pozor i na zóny a linky. Za každou zónu je pětadvacet bodů a za linku se počítají body podle typu vozu. Záleží na tom, zda se jedná o autobus, trolejbus nebo třeba vlak. Čas je neúprosný a hraje stále větší roli při určování tras.

Za každou minutu zpoždění se odečítá deset bodů. Je tedy důležité, aby týmy dorazily včas. „Ještě dvě minuty," opakují Opozdilci před výstupem na Mendlově náměstí. Právě vybíhají z poslední linky číslo padesát dva. Běží k cíli a cestou se setkávají s dalšími soutěžícími. Minuta do konce," hlásí při jejich dobíhání organizátoři. Opozdilci to pro tentokrát stíhají. Bohužel jsou tu i týmy, které dorážejí až po limitu.

Na výsledky si musí soutěžící počkat. „Vyhlášení proběhne zítra ráno," ohlašují organizátoři soutěže a loučí se s účastníky. Osmý ročník závodu právě končí.

Klíčová slova: Šalinění, soutěž, MHD, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.