02.10.2019 18:18


S Wohnouty jsme se domlouvali pět let, říká organizátorka Hudby z FEKTu Kristína Stejskalová

Autor: Hana Štefánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival studentských kapel Hudba z FEKTu je součástí začátku podzimního semestru na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií na VUT již dvanáct let. Nejen o poselství festivalu, vystupujících a získávání sponzorů vyprávěla letošní organizátorka Kristína Stejskalová.

Kristína Stejskalová

Setkáváme se pár dní po skončení festivalu, jak hodnotíte tento ročník?

Tento ročník, už dvanáctý v pořadí, byl docela úspěšný. Konal se v rámci oficiálních oslav sto dvaceti let VUT a šedesáti let Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (dále jen FEKT pozn. redakce), takže jsme očekávali větší účast, což se i splnilo – naše prvotní odhady ukazují účast až sedm tisíc lidí. Co se organizace týče, nemáme žádné větší stížnosti, takže myslím, že v tuto chvíli ho můžeme zhodnotit jako úspěšný.

Jak vznikla myšlenka založit festival studentských kapel právě na FEKTu?

Náš fakultní spolek, který organizuje i Hudbu z FEKTu, vznikl, abychom bavili studenty u nás na škole. Chtěli jsme dělat především kulturní a společenské akce. A prvotní myšlenkou bylo asi to, že máme k dispozici prostor parkoviště, který se dá využít. Ve spolku a na fakultě jsme také měli dost lidí, kteří hráli v kapelách. Od těch se celý festival začal odvíjet. Na první ročníky ale chodilo třeba jen dva tisíce lidí, což je v porovnání s dneškem nic.

Jak vybíráte kapely, které dostanou možnost na festivalu vystoupit?

Všechny kapely, které se chtějí zúčastnit, se musí nejprve přihlásit. Podmínkou přihlášení je, že alespoň jeden člen každé z nich musí být z FEKTu. Pak musí projít takzvaným warm-upem, což je vlastně předsoutěž před samotnou Hudbou z FEKTu. Koná se obvykle v nějakém brněnském klubu. Odtud postoupí pět nejlepších kapel, které pak vždy odpoledne na festivalu soutěží o to, kdo celý festival vyhraje. Headlineři, kteří vystupují večer, jsou tam jenom navíc, hlavně na přilákání širší veřejnosti.

V čem se festival změnil za dvanáct let svého života?

Určitě se zlepšil ve jménech vystupujících headlinerů, protože ze začátku jsme neměli tak známé kapely jako dnes. Pět let jsme se domlouvali s kapelou Wohnout, kterou jsme na festivalu chtěli mít a konečně se nám to tento rok podařilo. Taky počet návštěvníků se za léta zásadně zvýšil. Samozřejmě se celkově snažíme festival neustále posouvat a dělat ho pro lidi lepším a zábavnějším.

Každý rok se volí nový organizátor Hudby z FEKTu, vy jste jím byla pro tento ročník. Co bylo náplní vaší práce?

Jako první bylo potřeba sehnat peníze, protože jsme dobrovolný spolek, který to dělá ve svém volném čase. Nebereme žádnou mzdu a nevybíráme ani vstupné. Prostor nemůžeme ohraničit, proto nejde mít přehled o tom, kdo přišel se vstupenkou a kdo ne. Finance jsou tedy tou nejsložitější částí a náročné je taky domluvit headlinery  to jsme museli udělat nejdřív. Pak jsme měli na starosti plno věcí, které se každý rok opakují: byrokratické záležitosti, objednání pódia, zařízení stánků a podobně. Jelikož však jde vždy o stejný proces, není potřeba dělat ho do detailů a dlouho dopředu.

Jak takové získávání sponzorů funguje?

S fakultou spolupracují partnerské firmy, takže sponzoring jsme hledali primárně u nich. Pak jsme se také snažili dohodnout si schůzky a přesvědčit další firmy, aby festival podpořily. Ne vždy se to ale povede. Letos jsme podle mého, co se partnerů týče, měli nejchudší ročník. Tedy jenom čtyři nebo pět firem, většinou jich však máme alespoň kolem osmi. I tak jsme to ale zvládli, uvidíme, jak to bude příští rok.

Co mohou návštěvníci očekávat od třináctého ročníku?

Příští rok ve spolku slavíme patnáct let, takže chceme rozhodně udělat festival trošku větší. Chtěli bychom víc obměnit doprovodný program, ať už stánky s jídlem, pivem nebo stánky studentských spolků, které se nám doteď opakovali. Taky doprovodná vystoupení, která bývají mimo program kapel na pódiu. Bohužel, prostor není nafukovací a nemůžeme pozvat někoho, kdo přitáhne deset tisíc lidí. Máme tedy za cíl se držet kvalitně v kolejích letošního roku a ještě trošičku festival vylepšit.

Klíčová slova: Hudba z FEKTu, festival, studentské kapely

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.