24.04.2016 19:49


S přicházejícím teplem stoupá počet bezdomovců na brněnských náměstích

Autor: Simona Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Bezdomovci. Lidé, se kterým se většina Brňanů setkává každý den. Mohou na ně narazit na náměstích, nádražích, přilehlých ulicích nebo v městské hromadné dopravě. Někteří však zápachem a konzumací alkoholu mohou pohoršovat kolemjdoucí. Pokud však bezdomovci odmítají pomoc příslušných organizací a svůj životní styl považují za vyhovující, je situace těžko řešitelná. 

Autor: Simona Svobodová

Brno - S přicházejícím teplem končí bezdomovcům boj o to, aby nezmrzli, a začíná každodenní vysedávání na náměstích a v okolních ulicích. Odolnější bezdomovci tam tráví klidně i celou noc, někteří se chodí vyspat do krizových center a nocleháren. Každé centrum má však svá pravidla a vzhledem k tomu, že některá povolují alkohol pouze do 0,8 promile, není to pro každého. „Do noclehárny nepůjdu. V mým věku mi nikdo nebude říkat, jestli můžu pít. Chcu mít svůj klid,“ říká bezdomovec Jaroslav K.

Velkým problémem bezdomovců je však i samotná konzumace alkoholu. Vyhláškou jsou vytyčena místa, kde je veřejná konzumace zakázána. Mezi ně patří právě Náměstí Svobody či Mendlovo náměstí. Zna tento čin může městská policie na místě udělit pokutu až pět tisíc korun, ovšem pouze v případě, že je člověk chycen přímo při činu. Samotnou pokutu bezdomovci zpravidla neplatí. Pokud se tato situace opakuje, existuje zde možnost správního řízení, na základě kterého může být člověku zakázán pobyt ve městě až na dobu dvou let. Aby se tomuto chování předcházelo, poskytuje lidem v nouzi pomoc Odbor sociální péče.

„Lidem na ulici dlouhodobě nabízíme sociální a právní poradenství, ubytování v ubytovnách, noclehárnách a v zimních měsících navíc nocleh v nočních krizových centrech. Dále nabízíme možnost osobní hygieny a ošacení zdarma a zprostředkováváme spolupráci s dalšími organizacemi,“ říká sociální kurátor Ondřej Baláš. 

Na každém jedinci tedy je, aby uvážil, jaký způsob života si vybere. Kdo chce, má v Brně pomoc zaručenou. 

Klíčová slova: bezdomovci, krizové centrum, Brno, alkohol

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.