12.05.2017 17:44


S nepochopením kvůli tancování u tyče se setkávají spíše ženy, říká tanečník pole dance Antonín Kočnar

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pole dance, neboli tancování u tyče není výsadním sportem žen. Antonín Kočnar se mu věnuje více než čtyři roky. Když není v práci, navštěvuje lekce tohoto sportu, sám ho učí nebo chodí na balet. „Když přijdu do studia, kde mě neznají, tak cítím, jak si říkají, co tady chce ten chlap? Ale když potom vidí, že něco umím, tak názor změní,“ směje se pole dancer (ten kdo se věnuje tanci u tyče, pozn. red) Antonín Kočnar.

Tonda Kočnar

Brno - Koníček Antonína Kočnara není mezi muži příliš rozšířený. Věnuje se tanci u tyče. Kromě své práce několikrát týdně navštěvuje taneční studio. Buď jde trénovat, nebo učit méně zkušené žáky. Bezmála třináct let se věnoval judu. Bojové umění vyměnil za tyčku, jak někteří tanečníci tyč nazývají. Za měsíc se potřetí zúčastní Mistrovství České republiky v pole sport.

Jak dlouho tančíte?

Tomu, co dělám, bych neříkal přímo tanec. Skoro bych řekl, že je to spíš silový sport. pole dance se věnuji čtyři a půl roku. Před rokem jsem začal chodit ještě na balet. Ten jsem přidal, abych se naučil ladněji hýbat. Myslím ale, že se to zlepšuje, i když to vypadá pořád hrozně.

Je neobvyklé, když se na kurz pole dance přihlásí kluk?

Teď už je to celkem běžně a studia jsou tomu otevřená. Když jsem začínal, což není tak dávno, neobvyklé to bylo. Decadence v Brně bylo vlastně jediné studio, které výslovně lákalo i na lekce pro muže. Já rozhodně nemám problém chodit na ženské lekce. Když ale přijdu do studia, kde mě neznají, tak cítím, jak si říkají, co tady chce ten chlap? Ale když potom vidí, že něco umím, tak názor změní

Jak Vás vůbec napadlo začít kurz navštěvovat?

Moje sportovní základy jsou v judu, tohle mě lákalo, protože je to taková gymnastika. Přemýšlel jsem nad pole dance už dřív. To byla ještě taková raná éra, kdy vlastně neexistovalo, aby na lekci šel kluk. No a nakonec to byla shoda okolností. Znal jsem se s přítelem jedné lektorky, všiml jsem si nějaké fotky z tancování a zaujalo mě to. Řekl jsem si, že to půjdu zkusit, no a už jsem u toho zůstal.

A chodí vás teď do studia, kde působíte, více mužů?

Ano, sem tam někdo přijde, většinou ale nevydrží. Nicméně třeba teď chodí už tři čtvrtě roku jeden, který je moc šikovný. Kluci tedy chodí, ale aby vydrželi, musí to mít v hlavě dobře srovnané. Můžou mít totiž problém s tím, že potkají holky, které jsou lepší. Mladší kluci na vysoké mají pocit, že jsou ti nejlepší. Potom přijde nějaká drobná slečna a začne tady dělat věci, které ti kluci třeba někdy zvládnou, ale možná nikdy. A ztrácejí motivaci.

Je pravda, že kurzy už vedete i jako lektor?

Ano, učím tady pár lekcí. Zaměřuji se například na stojky, akrobatické prvky nebo posilování. S přítelkyní, která tančí ve stejném studiu jako já, vedeme lekci Unisex (pro muže i ženy, pozn. red.). Na podobné hodině jsem sám začínal. Vedeme to ve dvojici, protože se tam učí náročné věci, takže se můžeme například střídat v jištění kurzistů a podobně.

Říkal jste, že občas navštěvujete i cizí studia. Hostujete tam jako lektor?

Ne, chodím tam proto, abych si vyzkoušel něco nového. I lektoři z jiných studií občas chodí k nám. Nemáme s tím problém. Samozřejmě se najdou výjimky. Už jsem se setkal s reakcí, že když jsem z jiného studia, tak mě přeci nebudou učit to nejlepší, co umí. Ale já nevidím důvod, proč bychom se neměli vzájemně inspirovat.

Setkala jsem se s negativními reakcemi na tanečnice pole dance. Jaké máte s podobným přístupem zkušenosti?

Myslím si, že pole dance je trošku stigmatizovaný, asi kvůli televizi. S negativním postojem okolí jsem se částečně setkal také. Bylo to něco jako „Hmm, chlap? Ten musí být na kluky.“ Nebylo to ale nejbližší okolí, vlastně to byli lidé, které ani moc neznám. Větší problém vidím u holek. Když holky trénují tanec u tyče, někteří je automaticky zaměňují za striptérky.

Jak často trénujete?

Začínal jsem tehdy jedním tréninkem týdně. Po půl roce jsem přešel na dva. To jsem ještě dělal judo. Pak jsem si ale řekl, že se do toho pořádně vrhnu a přidal jsem dva tréninky.  Dnes trénuju i pětkrát, k tomu jednou týdně chodím na balet a jednou na gymnastiku. Vlastně cvičím pořád.

 

I při takovém nasazení Kočnar zvládá skloubit svůj koníček s prací

 

Je možné tanec skloubit s prací?

Je, ale myslím si, že to není pro každého. Má přítelkyně učí ve stejném studiu. Spolu tam trávíme spoustu času.  Nebýt této možnosti, bylo by to asi horší. Takhle nám to ale vyhovuje. Jsme tu spolu a děláme, co nás baví. To je vlastně ideální.

Říká se, že takzvaná “tyčka” bolí. Je to pravda?

No, zrovna mám asi měsíc a půl pochroumané zápěstí, protože jsem zkoušel nový prvek a hodně jsem ho přetížil. Když se člověk drží za jednu ruku a spadne mu na ni tělo celou vahou, tak to není úplně příjemné. Ze začátku mě klouby bolely hodně, ale tělo si zvykne. Někdy mě bolí i svaly, nebo se objeví modřina. Pro mě je teď horší jít na lekci baletu nebo gymnastiky, protože tam děláme jiný druh pohybu, než na který jsem zvyklý.

Změnil pole dance něco ve vašem životě?

Našel jsem si díky němu přítelkyni. Ale je pravda, že přišly i další změny. Poslední rok chodím na fyzioterapii. Bolely mě záda, takže jsem si našel fyzioterapeuta, aby mě naučil jak správně dýchat nebo cíleně zapojovat svaly, které jsem nikdy neuměl používat. Musel jsem tomu přizpůsobit stravu, protože tréninky jsou docela náročné a samozřejmě bylo nezbytné trošku přeorganizovat čas.

Proč Vás pole dance baví?

Tenhle sport se mi líbí v tom, že vlastně nemá žádný cíl. Každá lekce může přinést uspokojení, protože se člověk třeba naučí nový prvek. Pak si ale začne říkat, že mu to nestačí a chce se pořád posouvat. Sleduje, co dělají ostatní, chodí na workshopy, až zjistí, že ho to úplně pohltilo. Mám pocit, že tenhle sport člověka buď vůbec nebaví a po pár lekcích odejde, nebo ho pohltí. Endorfiny opravdu fungují a pracují.

 

Antonín Kočnar pochází z vesnice nedaleko Hranic. Nněkolik let žije v Brně, kde také vystudoval Vysoké učení technické. Nyní pracuje v lokalizační firmě. Před rokem začal učit pole dance v brněnském tanečním studiu Decadance. Za měsíc se zúčastní Mistrovství České republiky v pole dance. 

Klíčová slova: Pole dance, pole sport, tanec u tyče

Fotogalerie



">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.