24.04.2018 20:38


S duševně nemocnými musíme pracovat a začlenit je zpět do společnosti, říká ombudsmanka Šabatová

Autor: Tereza Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Kanceláři veřejného ochránce práv diskutovali Brňané o přístupu k pachatelům s duševním onemocněním. Organizátoři promítáli i film Sejde z očí, sejde z mysli.  Na debatě se podílela zástupkyně ombudsmanky, lékař psychiatrické léčebny a psychologové ze zabezpečovací detence a organizace Práh.

Sestava diskutujících. Foto: Tereza Kučerová

Brno – Jak přistupovat k duševně nemocným pachatelům trestných činů? A jaká je hranice mezi svobodou, péčí o duševně nemocného člověka a ochranou společnosti? Jak funguje zabezpečovací detence v Česku? Na tyto otázky se pokoušeli odpovědět právnička Marie Lukasová, lékař Martin Tuček a psychologové Eva Vášová a Jiří Šupa. Diskuzi vedl Štěpán Šůstek, organizátor spolku Psychobraní, které se snaží bořit předsudky o duševním onemocnění.

Diskuze patřila do pravidelného programu v Kanceláři veřejného ochránce práv. Před debatou se promítal kanadský film Sejde z očí, sejde z mysli. Režisér v něm strávil osmnáct měsíců v léčebně pro pacienty s duševní poruchou, kteří spáchali závažný zločin. Po filmu následovala debata, kterou zahájila ombudsmanka Anna Šabatová. „Domnívám se, že duševně nemocní lidé od nás potřebují pomoc. Musíme s nimi pracovat a začlenit je zpět do života, což je v zájmu nás všech,“ řekla Šabatová.

Diskutující se shodli na tom, že nejdůležitější při navracení duševně nemocných lidí zpět do běžného života je zázemí a místo, kam se vrátit. „Rodina je základ. Pokud se nemocného vzdá nebo nefunguje, výrazně to snižuje jeho šance na návrat do společnosti,“ řekl psycholog Šupa.

To, co je detence a k čemu slouží, zodpověděla psycholožka Vášová. „Je ochranným opatřením, kam se umisťují lidé, kteří spáchali trestný čin, ale nemohou je soudit kvůli jejich nepříčetnosti. Máme pacienty s poruchami osobnosti, psychózami či sexuálními poruchami. Dostávají se k nám osoby, u kterých nezafungovala jiná psychiatrická léčba,“ uvedla.

„Detence se plní, ale už se moc nevyprazdňují. Jsem přesvědčena, že bychom si vystačili pouze s jednou institucí a tou je ochranné léčení s různými stupni zabezpečení,“ dodala ombudsmanka.

„Schizofrenie je pro medicínu stále záhadou. Je to taková rakovina psychiatrie. Naším cílem není jenom to, aby pacienti brali léky. Musejí si hlavně uvědomit, proč je důležité jejich užívání,“ okomentoval jedno z psychotických onemocnění lékař Tuček. Debatu pořádala Kancelář veřejného ochránce práv ve spolupráci s projektem Psychobraní a organizací Práh.

Klíčová slova: KVOP, Práh, Psychobraní, destigmatizace, duševní onemocnění, schizofrenie, ombudsmanka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.