09.11.2017 23:53


S autisty se musí jednat individuálně, každý má jiné potřeby, říká Petr Třešňák

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Promítání dokumentárního filmu Děti úplňku doprovodila debata se spoluautorem projektu Petrem Třešňákem. Trojice mladých lidí ze Skautského institutu se zajímá o nejistotu mezilidských vztahů a pořádá akce pro veřejnost. Nyní se věnují autismu, proto do programu neopomněli zařadit film Děti úplňku, který ukazuje život rodin s dětmi, které mají poruchu autistického spektra. 

Petr Třešňák odpovídal na otázky návštěvníků ohledně autismu. Foto: Barbora Ficbauerová

Brno – Autismus má mnoho podob a s každým, kdo má tuto nemoc, se musí jednat individuálně. To je jedna z tezí novináře Petra Třešňáka, který ve středu 8. listopadu navštívil Skautský institut v Brně, aby předával své zkušenosti. Před debatou měli návštěvníci možnost zhlédnout dokumentární film Děti úplňku, na jehož výrobě Třešňák úzce spolupracoval. Film zachycuje každodenní starosti několika rodin s autistickými dětmi, jednou z nich je právě rodina Petra Třešňáka, který je otcem dívky trpící touto nemocí.

Dříve než film Děti úplňku vznikl článek Petra Třešňáka, který se rozhodl využít své novinářské profese, aby rozšiřoval povědomí o této nemoci. Dlouhou dobu však ctil pravidlo, že se nepíše o věcech, ve kterých je střet zájmu, osobní angažmá. „Říkal jsem si, že o tom sice hodně vím, ale zároveň jsem totálně neobjektivní, proto jsem čekal, kdy o tom napíše někdo jiný,“ vysvětloval Třešňák s tím, že později vznikl článek, který pro rodiče autistických dětí mohl být zraňující, a tak se nakonec rozhodl napsat Děti úplňku .

Zároveň vznikla kampaň se stejným názvem. „Za poslední rok, co se tomu věnuju, se i díky filmu zvedlo povědomí o tomto problému. Posílila se tak i ochota různých úředníků,“ uvedl Třešňák, který se snaží zlepšit podmínky pro lidi s autismem v České republice. Ať už snahami o uzpůsobení sociálního systému nebo apelováním na dostupnější asistenční služby, kterých se mnoho rodinám nedostává a musí si tak vystačit samy.

Návštěvníky promítání nejvíce zajímalo, jak se s autismem u dítěte vyrovnávají jeho sourozenci. „Dopad na sourozence je velmi důležité, ale bohužel přehlížené téma. Rodina to často nevidí, protože se soustředí na toho nejpotřebnějšího. U nás to bylo podobné,“ uvedl Třešňák a dodal, že u nich se snaží o situaci společně co nejvíc mluvit.

Film Děti úplňku se věnuje také dopadu na pečující rodiče, kteří jsou vystavováni neustálému stresu. Stává se, že někteří postupem času začnou brát antidepresiva. Kvůli nedostatečným službám nebo jejich finanční náročnosti mnohdy nemají žádné volno, prostor na oddech. „Rodiny jsou často velmi vyčerpané. V tomto případě hrají velkou roli peníze a jakmile je nemáte, tak to znamená, že nemáte žádné volno,“ konstatuje Třešňák.

Promítání filmu a debatu uspořádala skupinka lidí ze Skautského institutu, kteří se věnují nejistotě v mezilidských vztazích. „Toto téma jsme uchopili už na jaře, kdy jsme promítali Normální autistický film, na který jsme Petra Třešňáka pozvali, tenkrát nemohl. Napsal nám ale, že dělá vlastní film a postupně jsme se spolu domluvili na této akci,“ uvedl za organizátory Ondřej Prikner ke vzniku akce.

Klíčová slova: autismus, Děti úplňku, Petr Třešňák

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.