05.12.2017 21:36


Rytíři nebes přeletěli do brněnského Technického muzea

Autor: Jan Středa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava Rytíři nebes se koncem listopadu přesunula z brněnského veletrhu do Technického muzea v Brně. Výstava je věnována personálu Královského letectva britských ozbrojených sil (RAF) za druhé světové války. Nově je také ke stému výročí československého letectva otevřena expozice modelů československých letadel. Výstava bude přístupná do poloviny února.

Technické muzeum v Brně. Foto: Wikimedia

Brno – O československých letcích, sloužících v RAF během druhé světové války, se zájemci mohou poučit od 28. listopadu 2017 v Technickém muzeu v Brně. Výstavu Rytíři nebes organizátoři pro velký zájem veřejnosti přesunuli z brněnského veletrhu a prodloužili do 18. února 2018. Rozšířila se také o modely československých letadel, a to ke stému výročí československého letectva.

Návštěvníci si mohou prohlédnout informace o perutích RAF, výčty padlých, ocenění československých letců, příběhy návratů do vlasti a následné perzekuce. Kromě toho se seznámí také se ženským pomocným leteckým sborem WAAF, který se sice aktivního boje neúčastnil, ale pomáhal v zázemí. Českoslovenští letci však nejsou jediným lákadlem. „Do výstavy jsme zahrnuli také Izraelské letectvo, které vzniklo mezi lety 1947 a 1948. Na jeho počátku totiž stáli naši piloti a odborníci právě z RAF,“ řekl autor výstavy Jan Kratochvíl.

Druhá část výstavy, která se týká historie československého letectva, mapuje léta od roku 1918 do roku 1938. „Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout modely našich letadel, jako byly třeba větroně či jedny z  nejznámějších letadel stíhací AVIA B- 524 a bombardovací Š- 328, které měly chránit Československo před Němci,“ upřesnil kurátor letectví Technického muzea v Brně Miroslav Břínek. „Také zde máme modely letců a zejména techniků z RAF, kteří je vyráběli z kovu či častěji ze dřeva při čekání na návrat svého letounu z boje,“ dodal.

Expozice obsahují kromě historických faktů také mnoho dalších zajímavostí. Ukazují například pomůcku, kterou si letci připínali na stehno, v níž se nacházel deníček a tužka pro případné zápisky z letu. Další zajímavostí jsou letecké mapy. „Při letu měli letci mapy z hedvábí anebo z rýžového papíru. Bylo to z provozních a bezpečnostních důvodů. Hedvábí se dalo smotat do malého lehkého balíčku, rýžový papír v případě nebezpečí sníst,“ vysvětlil Břínek.

Výstava má u brněnských armádních nadšenců úspěch. „Byl jsem se na výstavu podívat, už když byla na brněnských veletrzích, ale slyšel jsem o té nové části, takže jdu znovu. Byli to hrdinové, kteří bránili naši vlast, tak jsem rád, že o nich někdo alespoň pořádá výstavu, když už se jim té úcty u nás po komunistickém převratu nedostalo,“ řekl voják Jan Horna.

Klíčová slova: rytíři nebes, výstava, letectvo, Technické muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.