02.12.2017 23:39


Rozsvícením vánočního stromu odstartovaly adventní trhy v Praze

Autor: Jan Středa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jako každý rok se dnes vánoční trhy v Praze zahájily rozsvícením stromu. Letos tento ceremoniál ozvláštnily světelné a zvukové efekty. Strom ale není jedinou atrakcí - návštěvníci se mohou těšit například na koncertní podium či vyhlídkový most. Celé trhy provázela také bezpečnostní opatření.

Praha - Rozsvícení stromu, které v sobotu zahájilo vánoční trhy na Staroměstském náměstí, mělo novou podobu. Organizování akce se ujala společnost Taiko, která přišla s novinkami v podobě světelné a zvukové show. Nový je také vyhlídkový most a odpočinkové zóny. „Bezpečnost zajišťují jednotky integrovaného záchranného systému koordinované pražským magistrátem. Vše je na maximální úrovni,“ sdělil ředitel obchodní spolupráce a komerce společnosti Taiko Michal Navrátil.

Ke slavnostnímu rozsvícení došlo v 16:30 a zahájila jej pražská primátorka Adriana Krnáčová. Po krátkém proslovu popřála všem veselé Vánoce a odstartovala davové odpočítávání, po němž se celá show spustila. Za zvuku Smetanovy symfonické básně Vltava se pak světélka na stromě rytmicky rozsvěcela a zase zhášela, tvoříce různé obrazce. Po doznění hudby již všechna světla zůstala rozsvícená. Tato show však zdaleka nebyla poslední - opakovat se bude každý den mezi 16:30 a 21:30, a to každou hodinu. Se Smetanovou Vltavou se pak prostřídá také titulní skladba z Krkonošských pohádek.

Novinka slavila mezi diváky úspěch. „Měli to velmi dobře připravené, moc se mi to líbilo. A když je to navíc každý den, možná se přijdu podívat znovu,“ řekla přihlížející Jarmila Procházková. Kromě stromu připravili organizátoři betlém se živými zvířátky a také podium, na kterém se bude konat každodenní adventní program. Nově oproti loňským trhům přibyl vyhlídkový most a odpočinkové zóny.

Celé trhy jsou bezpečnostně zajištěné po všech stránkách. Samotný strom je zakotvený do země ocelovými kotvami. „Změřili jsme, že k vyvrácení stromu by bylo třeba tak silného větru, že by srovnal se zemí celé Staroměstské náměstí. Takže se není čeho obávat,“ sdělil Návrátil. Na místě byli přítomní hasiči, záchranná služba a velké množství policistů. Rovněž byly vystavěné protiteroristické zábrany.

Na trzích je možné pořídit všemožné suvenýry, avšak také jídlo a pití - a to jak nealkoholické, tak alkoholické. Trhovci se celý den téměř nezastavili. „Byli jsme tu i loni, ale jestli bude dnes vyšší tržba než v jiné dny, to si netroufám odhadnout,“ řekl stánkař Jan Fudor. V loňském roce navštívilo vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí v průměru 22 000 osob denně. Letoční čísla zveřejní Policie ČR až po skončení trhů.

Klíčová slova: Vánoce, strom, Staroměstské náměstí, bezpečnost, trhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.