04.03.2019 23:30


Rozhovor: Záleží jen na tom, jestli jsi pracovitej a máš nějaký nápad, říká Václav Havlíček

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Chceš si vyrobit své vlastní prkno? Rozbil se ti mixér a stačí jen nová součástka? Pak je právě FabLab místo, které ti to umožní. Václav Havlíček je členem týmu FabLabu, jedné z prvních digitálních dílen otevřených v Brně, která umožňuje kreativcům a kutilům všech věkových kategorií přenést svou fantazii z obrazovek počítače do reality.

Fotografie Václava Havlíčka

Brno – Nepřetržitě otevřená dílna, inspirativní prostředí a hlavně vybavení, které každému pomůže zrealizovat jeho nápady. „Jsou třeba i lidi, kteří k nám jezdí s krosnou, zůstanou dva dny, něco vyrobí a pak zase odjedou,“ popisuje FabLab Václav Havlíček.  

Co je to FabLab?

Jsme první FabLab digitální dílna v Česku. Myšlenka FabLabu vychází ze zkratky Fabrication Laboratory, která znamená výrobní laboratoř. I když nejste moc šikovní a zruční, můžete k nám přijít a za pomoci píle a nápadu dokážete vymyslet fakt hezký, užitečný věci. Od různých přístrojů, háčků na skříně, nebo klidně něco co potřebuje, protože se vám to zrovna rozbilo doma.

Takže k vám může přijít i někdo, kdo není úplně graficky zdatný?

Nejde o to, jestli rukou zvládnete nakreslit dokonalý kruh, ale že počítač ten kruh vygeneruje vždy lépe. Najednou to smývá rozdíl mezi lidmi, kteří mají vyloženě jemnou motoriku a zvládnou věci udělat ručně. Záleží jen na tom, jestli jseš pracovitej a máš nějaký nápad. Což si myslím, že je dost fér.

Jak FabLab vznikl?

Tady v Brně jsme otevřeli v dubnu 2017. Ale s myšlenkou FabLabu přišel MIT (Massachusettský technologický institut pozn.red.) už v roce 2001, kdy vypustil licenci FabLabu a dal mu základy. Každá dílna, která chce nést jméno FabLab, musí mít CNC frézku, řezací plotr na fólie nebo na výrobu triček, 3D tiskárnu a laserovou řezačku. Pokud má tyhle přístroje, je aspoň částečně otevřená veřejnosti a slíbí, že bude přispívat do celosvětové konference FabLabu, má nárok na použití jména FabLab a může patřit do naší sítě. V současné době je na světě asi šestnáct set Fablabů. Když jsme otevírali před dvěma lety bylo jich kolem devíti set.

A jak vůbec tato dílna funguje?

Každou středu máme tour, což je prohlídka, na kterou může kdokoliv přijít. Zájemcům pak vysvětlíme, co FabLab je a jak to u nás funguje. Když se jim to zalíbí, můžou si na internetu podle svých možností zvolit druh členství. Na každý stroj, který máme, je hodinové školení. Takže aby mohl člověk tyto stroje používat, musí strávit dvě hodiny nějakou přípravou, než může něco vyrábět.  

Co když si zájemce není jistý, jestli to zvládne?

Pro lidi, kterým to přijde zajímavý a nemají svůj nápad, nebo ve FabLabu nechtějí strávit dvě hodiny z nějakýho důvodu, protože tomu třeba úplně nevěří, máme workshop. Ten je určený pro maximálně pět zájemců, takže je to, myslím, dost individuální. Chceme jim dokázat, že jsou schopni si vyrobit třeba kuchyňské prkýnko. Vysvětlíme jim, jak se co vyrábí, jak ty stroje fungují a za dvě hodiny už odcházejí s hotovým prkýnkem.

Děláte i nějaké akce pro děti?

Teď v pondělí jsme otevřeli projekt, kterej se jmenuje FabLab Experience. Je to čtrnáct metrů dlouhý návěs na kamion s výsuvnou stěnou, takže je to asi 44 metrů čtverečních prostoru. Ten bude seznamovat děti ze základních a středních škol v Jihomoravském kraji s digitálními výrobními technologiemi a FabLabem. Chceme děti inspirovat nejenom k technickému vzdělání, ale i ke kreativitě. V podstatě že můžou z počítače přesunout věci do reálnýho světa a nemusí se na to jen dívat na obrazovce.

Klíčová slova: Digitální dílna, výrova, inspirace, kreativita, FabLab, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.