02.05.2018 14:36


Rozhovor: Pomáháme lidem uskutečnit dobré nápady, říká členka Impact Hub Brno

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Anita Kozáková je dvaadvacetiletá studentka. V současnosti studuje na Právnické fakultě a Fakultě sociálních studií v Brně. K tomu pracuje pro kancelář ombudsmana a pro Impact Hub Brno, středisko pro spolupráci firem, podnikatelů, týmů, ale i jednotlivců. Zde se stará jednak o chod střediska, ale i o některé z událostí, které se zde pořádají.

Anita Kozáková před členskou zdí Impact Hub, autor: Jan Kuchta

Brno – Síť Impact Hubů tvoří sto středisek, z toho tři jsou v Česku a jedno na Slovensku. To brněnské je druhým největším na světě a jednou ze členek jeho týmu je Anita Kozáková.

Co je to vlastně Impact Hub Brno?

Impact Hub je v podstatě mix více věcí na jednom místě. Pracují zde podnikatelé i společnosti a je tu velké množství zaměření – designéři, informatici, architekti, mediální agentury, advokátní kancelář a spousta dalšího. Přidaná hodnota je v tom, že člověk má kolem sebe lidi z různých odvětví, a proto má příležitost se věcem přiučit, nechat si poradit, navázat kontakty nebo začít spolupráce. Mimo to je možné si naše prostory pronajmout například pro pořádání seminářů či konferencí. Zároveň pomáháme lidem v nakopnutí jejich podnikání kupředu díky tzv. akceleračním programům.

Co je cílem prostor?

Naším cílem je zajištění místa, kde je možné se rozvíjet, mít možnost navštívit zajímavé akce, anebo prostě pracovat v příjemném prostředí.  To se mi tu líbí, co do toho člověk investuje, to se mu taky vrátí. Ale nikdo ho do ničeho nenutí, je to opravdu na každém, jak chtějí využívat možnosti tohoto místa. O naše členy, kteří zde pracují, se stará více než dvacetičlenný tým Impact Hub Brno, včetně mě. Máme tu klasické, stálé kanceláře, od menších, po větší, ale i takzvaný Openspace, tedy pracovní místa, kde si náš člen může sednout a začít dělat na čem potřebuje.

Jak jste se k Hubu dostala vy?

Před dvěma lety jsem se tu podílela na organizaci konference Symposium. Ta pomáhá mladým lidem v začátků podnikání. V rámci programu Social Impact Award mě zaujalo, že studenti sem přichází se zajímavým projektem, který je všeobecně prospěšný. S jeho provedením jim poté radí řada expertů. Ty nejlepší návrhy jsou finančně odměněny, aby byla možná jejich realizace. Mě nápad takového místa nadchnul a od srpna 2017 tu pracuji.

Začínala jsem nejdříve na pozici, kde jsem měla na starosti provoz a všechno kolem. Na to je tady potřeba hodně lidí, aby členové měli vše, co potřebují k práci. Kdo má zájem, může se časem zapojit do rozvojové činnosti v různých oblastech a začít na sobě pracovat.

Na jakých projektech se podílíte?

Já pomáhám v rámci akceleračních programů, a pořádám dvě poměrně nevšední snídaně – Brain&Breakfast a Social Business Breakfast. Každá se koná jednou do měsíce a účast je zdarma. Při Brain&Breakfast nám přednáší odborníci z různých oborů – management, marketing, nebo i právo. Rozšiřuje návštěvníkům obzory tak, aby nastartovaly den s nějakou inspirací. Tento čtvrtek nás čeká Marián Jelínek, trenér myšlení a hledání motivace v dnešní době nadbytku, známý svou dlouholetou spoluprací s Jaromírem Jágrem.

A co druhá snídaně?

Social Business Breakfast se zaměřuje na oblast občansky prospěšného podnikání. Na snídani se scházíme se zástupci magistrátu, neziskových organizací a korporátních společností, které přispívají na práci v této oblasti. Na začátku snídaně si řekneme, co daná organizace řeší, s čím může pomoci ostatním, nebo s čím potřebuje poradit ona sama. Oblast občansky společného podnikání zjednodušeně znamená, že se firma bez problému uživí, ale zároveň někde pomůže – ať už se jedná o zaměstnání lidí s pohybovým postižením, nebo třeba o pomoc v oblasti ekologie.  Například někdo navrhne zařízení na čištění vzduchu v okolí Ostravy, jeho produkty se budou prodávat, ale zároveň pomůže okolí.

Co vás motivuje?

To, že vím, jaký má ta práce smysl. Sama vidím posun projektu od začátku, až ke konci, potom co jeho tvůrce využije naši síť kontaktů a prostě se rozjede naplno. Upřímně musím říct, že nejvíc mě těší, jak celá komunita členů v Impact Hub Brno funguje. Ačkoliv máme přes pět set členů, známe se a máme čas naplánovat grilovačky, povídat si u společných obědů a neřešit jen práci. Nejvíc mě motivuje to, že mě to prostě baví.

Klíčová slova: Impact Hub Brno, Brain and breakfast, Social business breakfast,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.