16.10.2017 14:05


ROZHOVOR: Obcházím sousedy a peníze sháním po stovkách, říká moderátorka talkshow Kristýna Pavlasová

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hraje divadlo, poskytuje masérské služby, cizince učí česky, Čechy zase anglicky a v neposlední řadě moderuje vlastní talkshow. Projekt Snadné je žít funguje jako talkshow na lokální bázi. Kromě známých osobností si totiž zve i místní obyvatele. Ačkoli žije Kristýna Pavlasová v Brně od svých patnácti let, do svého rodného Brněnce se ráda vrací a prostřednictvím divadla a talkshow se podílí na tamějším kulturním životě.

Kromě moderování hraje Kristýna Pavlasová divadlo, vyučuje jazyky a masíruje

Jak kontaktujete osobnosti, které chcete do talkshow pozvat?

Nejčastější cestou je e-mail. Pro mě je nejlepší, když mají své webové stránky, tam většinou kontakt bývá. Nejlepší odezvy se mi dostává, když mají separátní pracovní e-mail jako třeba Marcela Augustová nebo Jakub Železný. Ti reagovali velmi rychle. Zkoušela jsem psát zprávy i přes Facebook. Skrze něj se podařilo kontaktovat Báru Hrzánovou. Obecně tento způsob ale moc nefunguje.

Nemáte strach, že nebudete mít peníze na zaplacení hostů?

Hned v prvním e-mailu se ptám na honorář. Kdyby si řekli moc, tak se omluvím, vysvětlím, že je to nad moje možnosti a objasním způsob financování. Ten pro ně bývá netradiční, protože se pohybují v prostředí agentur a sponzorů, já obcházím sousedy a peníze získávám po stovkách. Dokážu si představit, že by je tato informace ohromila natolik, že by šli s cenou dolů.

Mohou hosté zasahovat do obsahové stránky talkshow?

Ano. Hosté dopředu ví, v jakých oblastech se budeme pohybovat. Mám připravený balíček otázek, který znají. Neví ale, která padne zrovna na ně. Pokud se jim některá otázka líbí a mají na ni dobrou odpověď, tak se domluvíme, a já jim ji nechám. Naopak mě mohou upozornit, pokud do něčeho zabrousit vyloženě nechtějí.

Setkala jste se s negativní zpětnou vazbou od hostů?

S negativním přímo ne. Napadá mě jen Zbigniew Czendlik, který byl při jedné scénce rozhozený. Asi na dvě minuty jsem z něj cítila diskomfort, ale překonal to. Naopak se mi hosté po talkshow ozývají a říkají, že ty tři hodiny, které na jevišti strávili, byly moc příjemné. Markéta Hrubešová mě chválila za naprosto profesionální organizaci. To mě dost nakoplo.

Lístky bývají kompletně rozebrané ještě dříve, než jdou do prodeje. Neuvažovala jste o přesunu do větších prostor?

Ze začátku jsem talkshow dělala v Brněnci, protože jsem věděla, že tam lidé přijdou kvůli divadlu. Teď jsem si jistá, že by to fungovalo i jinde. Lidový dům je v mojí koncepci hluboce zakořeněn. Chci, aby lidé měli pocit, že je to naše akce. Neví, jestli hostem nebudou příště třeba oni. Nedostatek vstupenek považuji za problém, ale Lidový dům se nenafoukne. V  úvahu připadá možnost talkshow streamovat. Musela bych sehnat filmaře a kvalitnějšího zvukaře.

Talkshow se většinou natáhnou na tři hodiny. Přemýšlela jste, že byste pozvala pouze dva hosty?

Tuhle variantu jsem chtěla vyzkoušet letos, ale zároveň dodržet zavedený model - někoho lokálního, odborníka na dané téma a jednu mediální tvář. Vždycky posílám e-mail a čekám, abych nemusela nikoho odmítat. Báru Hrzánovou jsem měla pro tuto talkshow domluvenou dopředu a sháněla někoho druhého. Čekala jsem asi půl roku. Pak jsem chytla nerva a rozeslala asi osm e-mailů. Ozvala se Rozálie Víznerová, týden na to Jakub Železný a já jim nechtěla odpovědět děkuji, už vás nechci. Lokální složku bude zastupovat moje fiktivní já, které tam vstoupí asi na čtyři minuty. Model dvou hostů vyzkouším jindy.

Určuje téma výběr hostů nebo se téma vybírá na základě složení hostů?

Je to kombinace obojího. Prioritní je spíše téma, až poté sháním hosty, ale neplatí to vždycky. Může se stát, že potkám někoho zajímavého a vymýšlení tématu se odvíjí od jeho osoby. Před první talkshow jsem měla pocit, že mám neomezené množství témat a hosty jsem si vytipovala. U druhé jsem naopak věděla, že tématem bude vaření a podle toho jsem rozesílala e-maily.

Proč jste se rozhodla část peněz posílat na charitativní účely?

Charita je mi blízká, chtěla jsem ji do projektu nějak zapojit. Od začátku jsem věděla, že peníze budu vybírat formou crowdfundingu. Uvědomovala jsem si ale, že nemůžu jít přes internet, protože místní lidé by se to nedozvěděli. Obcházím tedy sousedy a nejrůznější sponzory a část peněz z každé vstupenky jde na Kuře. Jelikož byla hostem v první talkshow Marcela Augustová, zvolila jsem Pomozte dětem.

Inspirujete se talkshow, které běží v televizi?

Přijala jsem Šípův způsob přijímání nových informací. Když host řekne něco, co by divák nemusel vědět, ale je nutné, aby informaci vstřebal, udělá Šíp pitomce ze sebe. Vždycky se mu podaří danou informaci vysvětlit a divák se necítí, že mu něco uniká. U Krause jsem se zase inspirovala zapojením živé hudby. Konkrétní nápady přebírám spíše ze zahraničí. Obrovskou zásobárnou je třeba Jimmy Fallon.

Liší se v něčem české talkshow od těch zahraničních?

U nás to stále nemá takovou tradici. Zahraniční jsou třikrát tolik založené na osobnosti moderátora. Nejsou kvalitativně lepší, ale mají větší metodologii. Moderátor je stejná hvězda jako host. České talkshow se drží při zemi. Pořád se tam jen povídá, není tam přidaná hodnota.

Klíčová slova: rozhovor, talkshow, Kristýna Pavlasová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.