29.03.2018 09:54


Rozhovor: Nebereme se moc vážně, muziku děláme hlavně pro zábavu, tvrdí Jan Chytrý z kapely Jake Loves Space

Autor: Marek Hadrbolec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V současné době není snadné přijít v muzice s něčím originálním. Kapele Jake Loves Space se to podařilo, když se rozhodla kombinovat tvrdou muziku s prvky popu a elektronické hudby. Veškerou svou hudební tvorbu si navíc členové kapely sami produkují. Přesto sami sebe neberou příliš vážně a jejich hlavním cílem je dělat to, co je baví.

Brno – Čtyři mladí kluci: Petr, Kuba, Honza a Dominik. V průměru je jim necelých dvacet let a jako kapela se dali dohromady ještě na střední škole. Zpěváka Petra teprve čeká maturita, přesto už Jake Loves Space koncertují se svou muzikou kombinující pop, elektronickou hudbu a metalcore téměř po celé České republice. Hraní se věnují jednoduše protože je to baví, i tak už se ale jejich, pro tuzemskou hudební scénu neobvyklá, tvorba setkala s množstvím pozitivních ohlasů.

Můžete specifikovat hudební žánr, který hrajete?

Nejradši máme označení electro-pop-deathcore, trochu obecněji electronic-core. Hrajeme ve klasickém složení bicí, basa, kytara a k tomu navíc používáme nahranou elektronickou muziku. V naší muzice je hodně breakdownů, tedy momentů, kdy se píseň láme, na chvíli se zpomalí a zhutní.  Vůbec nepoužíváme nějaká kytarová sóla, a kytara je také hodně podlazená. Sloky nejsou tak výrazné, ani se nějak obzvlášť neoddělují. V refrénu pak většina písní poleví a přechází téměř do popové podoby. Hodně utopená je basová kytara, která funguje jako podkres. To celé doplňuje elektronická hudba, která je v některých částech slyšet výrazně a někdy v podstatě vůbec.

Jak jste se k takové žánrové kombinaci dostali?

Dá se říct, že každý nějak trochu jinak. Dominik, který k nám přišel jako poslední, hrál dřív v metalové kapele a k téhle muzice se dostal až s námi. Navíc tím přinesl i něco do té naší tvorby, a to hlavně co se týče kytarových riffů. Zatímco Petr a Jakub se právě díky hudbě podobné tomu, co teď hrajeme, poznali. Potkali se totiž na jednom koncertu, po kterém spolu zůstali v kontaktu. Náš původní záměr byl hrát čistý metalcore, pro ty elektronické prvky jsme se rozhodli až později. V tom nás hodně inspirovala kapela Eskimo Callboy, kterou jsme v té době dost poslouchali. Jejich styl, který jsme tak trochu převzali, nám přišel jako dokonalá kombinace pro koncertování, to že se dá pařit jak na sloky, tak na refrén. Přesně to jsme chtěli hrát.

Jak vznikala samotná kapela Jake Loves Space?

Začali jsme spolu hrát někdy na začátku roku 2016. Petr byl jediný z nás, kdo měl v té době kapelu. Přizval do ní Kubu, jenže v tu chvíli se celá původní sestava rozpadla, a tak v podstatě vzniklo Jake Loves Space. Název nám vymyslel Petr. Vznikl tak, že se díval na video se skupinou Periphery. V tom videu si jeden ze členů kapely, který se jmenuje Jake, nasadil nějaká umělá tykadla, a někdo jiný najednou zakřičel Jake loves space! Nám se to líbí, nikdy jsme moc nechápali ty seriózní názvy kapel. My se nikdy nebrali moc vážně.

Napadá vás nějaká jiná česká kapela, která by dělala muziku podobnou té vaší?

Určitě kapela Marina, se kterou jsme si teď nedávno zahráli na jednom koncertu. Tahle kapela začala hrát v roce 2011 a bylo o nich v té době docela slyšet. Hrají muziku dost podobnou té naší. V roce 2014 se ale rozpadli. Teď se dávají znovu dohromady. Marina se ale na rozdíl od nás bere hodně vážně, zatímco my fakt hrajeme pro zábavu. Corovou muziku s prvky elektroniky kombinují taky Sights z Liberce. Mnohem víc vzorů a oblíbených kapel ale máme v zahraničí, hlavně v Německu.

Kdo patří mezi ty zahraniční vzory?

Už jsme zmínili Eskimo Callboy, pak ještě Attack Attack nebo starší tvorba od Asking Alexandria. Vzory máme i v žánru djent, patří mezi ně třeba kapela Periphery nebo Veil of Maya. Svoje oblíbence máme ale i v popové muzice. Pop nás baví, je to energická hudba, která člověka nadchne. Skvělý je třeba Ed Sheeran.

Celou produkci vašeho zatím jediného alba Space Party jste si dělali sami. To není příliš obvyklé, proč jste se tak rozhodli?

Má to dva hlavní důvody. První je, že nahrávací společnosti chtějí obvykle spoustu peněz, a to jsme si v tu chvíli nemohli dovolit, protože jsme chtěli ještě investovat do klipu a nějakého kapelního oblečení. Druhý důvod je pak to, že podle nás v České republice dělají nahrávání lidi, kteří umí hlavně rock a metal, a nedokážou tu produkci udělat takovou, jakou si vyžaduje žánr metalcore. Proto jsme se do toho pustili sami. Celou produkci nám udělal náš zpěvák Petr, který se to už několik let učí z různých online kurzů. Vyzkoušeli jsme nejdřív jeden song, a znělo to dobře, tak jsme se rozhodli nahrát si sami celé album. Má to výhodu v tom, že ti do toho nikdo nekecá. V tomhle bychom chtěli pokračovat i dál, a třeba pomáhat s nahráváním i ostatním kapelám, které taky nemají prostředky na to, aby si zaplatili nějakou nahrávací společnost.

K písni Again z alba Space Party jste natočili videoklip. V něm běháte po Brně a děláte různé scénky. Jaké bylo natáčení klipu?

Byla to opravdu zábava. My jsme si vymysleli ten koncept, že budeme na začátku šikanovaní, a potom se nějak pomstíme. Nejdříve jsme natočili úvodní scénu ve škole a pak jsme šli natáčet do města, a to jsme ještě vůbec nevěděli, jak ta pomsta bude vypadat. Vymýšleli jsme to až za pochodu, a tak vznikaly tyhle různé scénky. 

Poslední píseň, kterou jste vydali, je předělávka písně Lhůta Záruční od kapely Slza. Plánujete dělat další cover verze popových písní, nebo je to ojedinělý kousek?

Předělávkám popových songů bychom se rádi věnovali dál, protože se z nich dají skvěle využít ty chytlavé refrény, které přesně naše hudba potřebuje. Slzu jsme si jako první vybrali, protože se nám ta hudba sama o sobě líbí. Z českých kapel nevíme o nikom, kdo by něco podobného dělal, tak jsme si to chtěli vyzkoušet.

Co jako kapela plánujete v nadcházejících měsících?

Máme v plánu udělat videoklip k jednomu z našich nových songů. Bude nám s tím pomáhat někdo, kdo se tím opravdu živí a když se to vydaří, bude to něco, co česká hudební scéna ještě nezažila. Taky máme domluvené nějaké koncerty, třeba v Ostravě nebo v Jičíně. Přes léto bychom chtěli nahrát další album, na které už máme materiál. Musíme to stihnout, protože polovina kapely pak na podzim odjíždí do zahraničí. V tu dobu bychom už chtěli jen dodělat produkci, kterou bude mít zase na starost Petr.

Myslíte si, že je hudba podobná té vaší nějak stravitelná pro masové publikum?

Tahle hudba je v podstatě trochu extrémní a určitě to není úplně pro každého. Refrény jsou sice líbivé, ale muzika nemůže fungovat tak, že posluchač nějak přežije všechno ostatní a refrén si užije. Na druhou stranu se na našich koncertech potkávají lidi z různých subkultur. Rádi bychom si tohle sami ozkoušeli, a to třeba tak, že bychom si zahráli s již zmíněnou kapelou Slza, nebo na nějaké větší rapové akci.

Klíčová slova: hudba, metalcore, kapela

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.