28.10.2017 01:08


ROZHOVOR: Kryoterapie může spoustě lidem pomoci, ale doktoři ji neznají, říká Dominik Volavý

Autor: Kristýna Klazarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kryoterapie je metoda léčení chladem. Lokální kryoterapie se využívá při rehabilitacích. Studený vzduch se při ní fouká pouze na postižené místo. Postupně se však již rozšiřují i kryokomory, chlazené místnosti. Dominik Volavý pracuje v Poláriu Brno, kde můžete právě takovou komoru nalézt.

„Sám si kryoterapií léčím vysoký tlak,“ říká Dominik Volavý. Foto: Kristýna Klazarová

Brno - Zima, led a sníh nepatří u některých mezi nejatraktivnější slova. Možná proto není vědomost o existenci kryoterapie příliš rozšířená. Vždyť kdo by se nechal dobrovolně zavřít do místnosti, kde je mínus sto dvacet stupňů celsia? Přesto má Polárium Brno desítky návštěvníků týdně, a to mají pouze jednu komoru a otevřeno dvě a půl hodiny denně.

Jak taková celotělová kryoterapie vypadá?

Člověk se nejdřív vysvlékne do spodního prádla. Je totiž důležité, aby toho na sobě měl co nejméně. Pod oblečením vzniká vlhkost a ta je nežádoucí, protože při ní mohou vznikat omrzliny. Samozřejmě mají na sobě ponožky, protože dole je mnohem chladněji než u hlavy, dřeváky, rukavice, roušku a čelenku. Jde do předkomory, kde je mínus šedesát až osmdesát stupňů. Tam se zákazník připraví a po třiceti vteřinách se rozsvítí světýlko a on přejde dveřmi do té hlavní komory. V té je přibližně mínus sto dvacet, ale dá se nastavit až mínus sto šedesát. To je zbytečně moc. Zůstane v ní tři minuty a hýbe se. Kdyby se nehýbal, okolo těla se utvoří vrstva tepla a zima tolik neproniká do těla. Pak se opět vrátí do předkomory a jde ven. Následně je žádoucí nějaká fyzická aktivita, třeba rotoped.

Jakým způsobem to člověku pomáhá?

Princip je dvojí. Jednak se roztahují a stahují cévy, jak krevní, tak lymfatické. Krevní jsou ty, které roznáší živiny a tak po těle, lymfatické jsou taková kanalizace organismu, takže se vyplavuj zplodiny z organismu. Jedinečná je ale kryokomora v tom, že nikde na planetě není tak nízká teplota, takže na to organismus není připravený a dostane šok, aniž by se změnil tlak nebo tep. Tělo vyšle varovný signál do podvěsku mozkového, který vyrábí hormony a posílá je do těla. Ten vyrobí velké množství hormonů, které se normálně tolil nevylučují. Ať už je to serotonin, endorfiny, třeba oxytocin…

Takže samé hormony štěstí?

Samé hormony štěstí. Ty spouští po těle regenerační procesy. Proto je vlastně hlavně dobré si po návštěvě komory zacvičit – abychom si rozvedli vyplavené hormony po těle.

V čem to tedy konkrétně může pomoci?

Vyrovnává to tlak, takže je to vhodné pro lidi s vysokým i nízkým tlakem. Je to dobré na pleť, hodně mladých lidí sem chodí s atopickým ekzémem. Starším to zase může pomoct na stařecké skvrny. Teď děláme výzkum – chodí nám sem skupinka lidí s roztroušenou sklerózou a prokazatelně jim to pomáhá. Je toho spousta, v čem může kryoterapie pomoct. Je škoda, že to doktoři moc neznají, takže to nepředepisují.

Je nějaká skupina lidí, pro kterou není kryoterapie vhodná?

Tak kupříkladu není vhodné jít na kryoterapii během akutních stavů nemocí – při angíně, chřipce, když má člověk horečku, při akutních stavech rakovinových onemocnění… Víc mě toho právě teď nenapadá.

A je pro ně nevhodná pouze celokomorová, nebo i lokální?

Tak ta celokomorová určitě, dovedu si představit, že v některých případech by se ta lokální dala použít, ale jestli má člověk třeba horečku nebo má nějaký zánětlivý proces v těle, tak určitě ne. Ale to by ani člověk nepřišel, kdyby mu bylo špatně.

Je nějaké věkové omezení?

Ne, to je právě super. Věk nehraje v procesu víceméně žádnou roli. Třeba sauna je na organismus mnohem náročnější než ledová komora. Měli jsme tu dokonce asi tříleté dítě, ačkoli nevydrželo celé tři minuty, jen asi minutu a půl. A pak sem přišla paní, které je 87, a pán, kterému, myslím, bylo dokonce 89.

A co těhotné ženy?

V prvním trimestru bych s tím určitě byl opatrný, to se nedělají ani masáže – tedy pokud se bavíme o tom lokálním. Celotělová určitě ne, ani během kojení. Po třetím trimestru je možné využít té lokální, ale samozřejmě třeba jenom na klouby.

Není na klouby prospěšné spíše teplo?V hlavní komoře je nutné se neustále hýbat. Foto: Kristýna Klazarová

Ano, ale tohle je suchý chlad. Je zbavený vlhkosti, takže na lidské tělo působí spíše jako teplo. Když to řeknu laicky, prokazuje to stejné parametry, jako kdybyste dané místo důkladně prohřála.

A nedráždí tedy ten chlad v komoře nosní sliznici? V sauně je suché teplo, které ji dráždí, a při delším pobytu hrozí její poškození.

Tak proto máte tu roušku, pod ní se vám to zvlhčí. Bez roušky byste si sliznici chladem popálila.

Kde kryoterapie vznikla?

Vynalezli to v sedmdesátých letech Japonsku.

A je to hodně rozšířené?

V Brně jsme s komorou jediní. Dříve tu byli Jánští, ale ti měli jinou technologii a už to nedělají. My to provozujeme pět let. Teprve před rokem jsme si pořídili větší komoru. Nejstarší komora v republice má 12 let. Poboček lokální kryoterapie už je ale víc a celkově se to teď po republice začíná hodně objevovat. Dřív se to totiž dělalo kyslíkem, ale to bylo strašně neekonomické. Teď se to dělá dusíkem, což je levnější, tak už jsou vhodnější podmínky, aby se to rozšířilo.

Obvykle se kryoterapie využívá ze zdravotních důvodů, v Brně jsou ale i nějaké salony krásy, které využívají kryoterapii k různým okrašlovacím metodám.

To je kryolipolíza – zmrazování tuků. To jsme tu taky měli.

A co KryoBioLifting? Metoda, při které ošetřují chladem pokožku pro lepší pleť a kvalitu vlasů.

Jo, to bych tu teď taky chtěl dělat. Je to teď velkým hitem v Americe. Přístrojem na lokální kryoterapii se fouká na obličej. Vyplavuje to například kolagen.

Klíčová slova: Kryoterapie, Polárium Brno, Chlad, Tekutý dusík

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.