19.10.2017 20:35


ROZHOVOR: Jazz zažívá renesanci, říká saxofonista Radim Hanousek

Autor: Vanesa Čierna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Norsko-česká skupina NOCZ vystoupila ve středu v brněnské kavárně Podobrazy společně s osmičlenným pěveckým sborem. Seskupení hrající experimentální jazz přilákalo lidi všech věkových kategorií. Saxofonista Radim Hanousek prozradil, že i když vystudoval technickou školu, hudba ho vždy lákala mnohem více.

Saxofonista Radim Hanousek.

Autor: Vanesa Čierna

Brno – Radim Hanousek je jeden ze zakladatelů jazzového kvarteta NOCZ. I přes velkou vzdálenost skupina funguje již několik let a momentálně připravují nové album se sborem. Formace nevystupuje vždy sama – kromě norské zpěvačky Elisabeth Nygård hrála a vydala album i s českou muzikantkou Ivou Bittovou.

Jak vznikla jazzová norsko-česká formace?

S Didrikem Ingvaldsenem jsme se sešli na jednom jazzovém setkání v Brně, kde jsme oba hráli. On jezdí do Brna, má tu zázemí, kamarády. Mně se líbilo, že hraje a přemýšlí o hudbě tak, jakto tu nebylo běžné. Potom jsme spolu volali a psali jsme si.  Dohodli jsme se, že založíme kapelu a vytvořili kvarteto. Původně v něm byl norský basista, z Brna jsem byl já a bubeník. V průběhu let se to různě měnilo, teď se to ustálilo na norském bubeníkovi Dagovi Magnusovi Narvesenovi a českém basistovi Mariánovi Friedlovi. V této sestavě hrajeme již třetím rokem. Celkově skupina funguje asi šest let. 

Kde se potkáváte?

Je pro nás lehčí, když se všichni potkáme v Česku, například na zkoušky a podobně. Ty máme minimálně dvakrát do roka. Momentálně nahráváme album, takže se tu potkáme a týden v kuse pracujeme, zkoušíme a natáčíme. Druhým důvodem je, že se snažíme udělat koncertní šňůru. Jsou samozřejmě i výjimečné příležitosti jako festivaly nebo koncerty v zahraničí. To se vždycky sejdeme na zkoušce.

Věnujete se kromě skupiny NOCZ i jiným projektům?

Všichni máme hodně projektů, to je v jazzu běžné. Kromě kvarteta, které funguje i v různých jiných modifikacích jako jsou vystoupení s Ivou Bittovou, vystupujeme i ve velkém obsazení. Jmenuje se Didrik Ingvaldsen Orchestra, kde jsou například dvoje bicí a tři saxofony, takže je to takové rozšířené. S Orchestrou jsme hráli na minulém ročníku festivalu Janáček Brno v Redutě. Příležitostně s námi vystupuje norská zpěvačka Elisabeth Nygård. Já mám pak ještě jeden projekt, ten se jmenuje Dust in the Groove a jedná se o spojení současné hudby a jazzu.

Jak jste se dostal k hudbě?

Ten vývoj nebyl nijak přirozený. Při navštěvování klasických hudebních škol jsem se na to trochu „vykašlal“ a začal jsem studovat programování, k muzice mě to ale táhlo dál. Zprvu jsem hrál jenom amatérsky, s vášní. Postupně jsem se ale začal v hudbě orientovat více a nakonec jsem opustil programování a jenom hrál. Na JAMU se otevřela jazzová fakulta, ještě dřív než v Praze. Teď jsem student v doktorském programu.

Minulé album s Ivou Bittovou bylo velmi úspěšné. Plánujete i v budoucnosti takovou spolupráci?

Nevím, jestli další desku, ale rozhodně s ní chceme nadále vystupovat. Je to ale těžké, ona dělá hodně věcí. Na příští rok už máme dohodnuté nějaké vystoupení a chceme v tom pokračovat. Iva je skvělý živel a perfektní obohacení kapely.

Jaké další plány máte na zbytek roku?

Teď se soustředíme na nové album. Ve čtvrtek začínáme natáčet se sborem. Tento rok už toho nebude moc, ale například v listopadu hrajeme v Praze na festivalu Žižkov Meets Jazz. Potom se budeme soustředit na příští rok, kdy chceme album vydat a začít k němu promo tour.  

Myslíte, že jazz je ještě stále zajímavé pro dnešní publikum?

Jazz podle mě dnes zažívá renesanci. Vzniká hodně nových kapel, projektů a tím, že už i u nás fungují jazzové katedry, je velmi dobrých mladých muzikantů, kteří hudbu neustále posouvají dopředu. Líbí se mi, jak se otevřela komunikační sféra – všichni jsou všude a můžou slyšet všechno. Proto vzniká hodně zajímavé hudby, které spojuje. Mainstreamový standartní jazz existuje stále, má svoje publikum, ale kromě toho vzniká množství kapel, které mají přesahy. To je to, co mě baví a zajímá. Jsou lidi, kteří jazz spojují s folklórem nebo jinou hudbou, se kterou je to napadne. To jazz posouvá dále.

Klíčová slova: jazz, NOCZ, Radim Hanousek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.