24.03.2017 09:58


Rozhovor: Festival Jeden svět se snaží podporovat znevýhodněné, říká koordinátorka festivalu Kateřina Petrášová

Autor: Marie Mrázová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kateřina Petrášová se věnuje organizaci festivalu Jeden svět v Brně už deset let. Do programu letos pořadatelé zahrnuli jak projekce, diskuse, tak i nově dokumenty ve virtuální realitě. Novinkou je také bezbariérový přístup a titulky pro neslyšící. Festival budou moct zájemci navštívit od 27. března do 4. dubna.

Organizátorka festivalu Kateřina Petrášová. Foto: Archiv festivalu Jeden svět

Brno – Festival Jeden svět se letos koná už po devatenácté. Každoročně nabízí dokumentární filmy z tuzemska i ze zahraničí. Nejčastější témata dokumentů bývají lidská práva, válečné konflikty nebo sociální problémy. Po promítání bývají k dokumentům diskuse. Na festivalu se mi nejvíce líbí, že přiměje návštěvníky k tomu, aby přemýšleli jinak," říká koordinátorka festivalu Jeden svět Kateřina Petrášová.


Jak dlouho se věnujete organizaci festivalu Jeden svět?

Letos se podílím na festivalu podesáté, takže mám výročí.

Co letos festival nabídne?

Letos máme šestačtyřicet dokumentů, tedy vyšší počet než loni. V Brně máme projekce v angličtině pro anglicky hovořící publikum, které budou k vidění v kině Art a ve Scale. V programu budeme mít projekce pro rodiče s dětmi. Novinkou jsou také čtyři dokumenty, které jsou opatřeny titulky pro neslyšící. Ty jsou součástí projektu Jeden svět pro všechny, který se snaží celorepublikově podporovat znevýhodněné, kteří by se normálně do sálu nedostali, nebo by neměli možnost ani cokoliv vidět.

V čem se letošní ročník liší od předchozích?

Letos jsme připravili pár dokumentů, které budou mít diváci možnost zhlédnout ve virtuální realitě. Je to pro omezený počet zájemců a jedná se o krátké dokumenty o délce do dvaceti minut. Přidali jsme více debat, konkrétně v Brně jich bude téměř dvacet.

Téma letošního roku je „Umění spolupráce“. Proč jste si vybrali právě toto téma?

Festival se každý rok snaží reflektovat události, které se dějí ve světě kolem nás. Nyní se ukazuje, že umění spolupracovat začíná být poměrně velkým tématem, jelikož naučit se spolupracovat evidentně není žádná legrace a neumíme to. Musíme se naučit, jak se dohodnout i v rámci států, zejména s ohledem na uprchlickou krizi.

Který film je vám nejbližší?

Samozřejmě je těžké vybrat, ale festival nabízí letos dokument Život začíná po stovce. Tento film vyhrál Diváckou cenu nadačního fondu AVAST a je neuvěřitelně pozitivní a doporučeníhodný. Pokud člověk ve svém životě váhá o tom, že nic není nemožné, tak tady přijde o poslední iluze.

Jak probíhala organizace festivalu?

S přípravou začínáme už od října, zapojujeme téměř osmdesát dobrovolníků. Do příprav začleňujeme dvě víkendovky, na kterých se noví dobrovolníci seznámí s těmi zkušenějšími. Zároveň už od podzimu přemýšlíme o doprovodném programu a jak s tématem festivalu pracovat. Od února pak uvažujeme nad filmy a debatéry k diskusím.

V minulých ročnících si diváci mohli koupit zvýhodněnou kartu diváka. Bude taková možnost i letos?

Ano, karta diváka je letos za sto padesát korun, s níž máte možnost koupit si lístek za polovinu (běžná cena za lístek je 90 korun), tedy už od nějakých čtyř filmů se vyplatí. Hodí se ale pro festivalové typy diváků, kteří chodí celých devět dní, vyplatí se to zejména proto, že některé filmy se velmi těžko shání.

Je nějaká možnost zhlédnout dokument někde jinde, když ho diváci nestihnou?

Ano, je tu šance pro diváky, kteří nic nestihli. Zájemci si mohou promítnout dokumenty z minulých ročníků zadarmo v rámci projektu „Promítej i ty“. Každý rok se vybere pět až sedm nejlepších filmů, které se zařadí do výběru na webové stránky. V současné chvíli jich je k dispozici čtyřicet šest. Funguje to tak, že si vyberete film, vyplníte, za jakým účelem ho chcete promítat (je jedno, jestli u sebe doma nebo na úřadě) a my pak pošleme odkaz ke stažení. Jedinou podmínkou je, že na projekci nemůžete vybírat vstupné.

Mohou se letos diváci těšit na nějakého zahraničního hosta?

Ano, letos se mohou těšit na debatu s Iránským hudebníkem Soheilem Shadloo, který žije v Brně se svou českou manželkou. Debatu bude mít k dokumentu Íránský rave.

Jaký máte vztah k tomuto festivalu?

Dělám ho dlouho a spojuje mě s ním to, že hodně cestuji. Je zajímavé, že když člověk navštíví nějakou zemi, vnímá ji jen jako turista, pak právě o ní zhlédne dokument a dozví se s jakými problémy se daná země potýká. Například v Kyrgyzstánu se kradou ženy, aby se nemuselo platit věno. Na festivalu se mi líbí, že se lidé dozvědí něco nového a naučí se přemýšlet jinak. Pokud něčemu v dokumentu neporozumí, od toho je diskuse. Člověk pak odchází informovanější.

Klíčová slova: Jeden svět Brno, Kateřina Petrášová, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.