14.03.2018 20:35


ROZHOVOR: Andrea Stašková vyrazila fotit mezi holuby do Temešváru v Rumunsku

Autor: Sára Suchá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Umění je pro třiadvacetiletou studentku Andreu Staškovou velkou vášní. Po úspěšném absolvování bakalářských zkoušek na teorii a dějinách filmu a audiovizuální kultury se zaměřila na studium psychologie. Nicméně umělecký duch ji neopustil. Fotografování jí zabírá, podle jejích vlastních slov, okolo padesáti procent času. Nejraději fotí modernistické budovy a městský život.

Brno - Andrea Stašková se věnuje amatérskému focení již šestým rokem. Nyní zrealizovala svou první výstavu. Zájemci mohou zhlédnout její fotografie z Temešváru v Rumunsku, a to od této středy až do poloviny dubna v brněnské palačinkárně Panksy v Jaselské ulici.

Jak se doplňuje vaše studium a vášeň pro umění?

Na střední škole jsem chtěla studovat umění. Nepřipadala jsem si však jako umělec, tak jsem se rozhodla pro něco více teoretického. Chtěla jsem přispívat k umění nějak externě, třeba jako produkční u filmu. Ale nakonec jsem zjistila, že to není to, co bych chtěla dělat, a tak nyní studuji psychologii. Ale stále je pro mě umění, a zvláště fotografování, velmi důležité a zabírá tak padesát procent mého času.

Co vás vedlo ke studiu psychologie?

To ve mně bylo už tak nějak celý život, ale po maturitě jsem si na studium psychologie nepřipadala dost zralá. Proto jsem šla vlastně studovat něco, co bylo spíš mým koníčkem. Ale stále jsem cítila, že to není ono, že do toho kina jdu raději jako ten divák. Nakonec jsem se tedy přihlásila na psychologii, která mě nyní opravdu naplňuje.

Co nejčastěji fotíte?

Co se týče volného focení, tak mě nejvíce baví architektura, snažím se poznat to místo skrz fotky. Zajímá mě urbanistika toho prostředí. Baví mě modernistický styl budov, nejvíce brutalismus, to je taková moje srdcovka.

Chcete něco svými fotografiemi sdělit?

Asi se nedá říct, že chci vyloženě něco sdělit. Fotky beru spíš jako takový způsob studia a poznávání daného místa. Někdy vytvořím soubor fotek daného místa, tak jako třeba nyní Temešváru. Ten pak dohromady prezentuje dané místo, nejen architekturu, ale i městské dění a atmosféru.

Vaše fotky jsou často černobílé. Má to nějaký důvod?

Zrovna u rumunského Temešváru mi to přišlo tak nějak přirozené. Byla jsem tam v létě, takže bylo hodně ostré světlo a ty fotky samy o sobě byly hodně kontrastní, navíc jsou ještě umocněné přísnou architekturou brutalismu. V Rumunsku navíc bylo všechno takové ošuntělé s pozůstatky komunismu.

Když jste jela do Temešváru, jaký byl váš cíl?

Byl to hodně spontánní výlet. Zjistily jsme, že Regiojet otevírá novou linku z Brna právě do Temešváru a první jízdenky byly hodně levné, tak jsme vyrazily. Takže místo Temešvár bylo vlastně hodně nahodilé, ale obě rády fotíme, takže cíl byl jasný.

Na vašich fotkách z Temešváru se objevují hodně ptáci. Proč?

To je právě zajímavé na Temešváru. Konkrétně ti holubi, kteří jsou na těch fotkách, jsou tam všude. Děti je tam normálně krmí a berou do ruky, což u nás v Čechách není zrovna běžné. Holub je pro nás špinavé zvíře a já sama bych se bála ho vůbec do té ruky vzít, tak mi to připadalo zajímavé. Navíc ti holubi jsou takoví místní denní strážci. Ti tam celý den jsou, a pak úderem osmé hodiny je vyženou krkavci, kteří město obydlují zase v noci.

Toto je vaše první výstava. Jak se vám ji podařilo zrealizovat?

Pracuji v palačinkárně Panksy, kde po celý rok probíhají různé výstavy, které se každý měsíc a půl střídají. A toto je poprvé, kdy mi mé fotky daly dohromady ucelený soubor s jednotným tématem. A tak mě napadlo, že by se daly někde vystavit. Lidé v Panksy mají zkušenost s pořádáním různých výstav nejen v této kavárně, a tak jsem jim zkusila ukázat tyto své fotky s tím, že kdyby jim někdy nějaký umělec vypadl, že by je mohli použít. Jim se to hodně líbilo, takže mi dali tu příležitost, za kterou jsem moc ráda. Mám z toho opravdu velkou radost.

 

Andrea Stašková je třiadvacetiletá studentka, amatérská fotografka a hudebnice. Minulý rok úspěšně obhájila bakalářskou práci z teorie a dějin filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Aktuálně pokračuje ve studiu psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Klíčová slova: studium, koníčky, fotografování, cestování, Rumunsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.