04.10.2017 20:09


Rozhodl jsem se nelitovat sám sebe, říká izraelský voják

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prvních pár měsíců v Izraeli bylo pro Mekonena Abebeho náročných. Lidé ho nepřijímali, neuměl se učit, nevěděl, co bude dál. Svou cestu do Izraele podnikl ve dvanácti letech a dnes slouží v izraelské armádě. Díky filmu Mekonen: Journey of an African jew se stal symbolem naděje pro mladé etiopské emigrující židy, kteří mají problém s integrací. Kdyby se měl rozhodovat znovu, neuděl by jinak.

Fotografie Mekonena s překladatelem od IIPS

 

BRNO - Mekonenův otec cestu do posvátné země plánoval několik let, avšak těsně předtím, než rodina do Izraele odletěla, dostal infarkt a zemřel. To Mekonena jako nejstaršího syna pasovalo do role hlavy rodiny. „Na začátku jsem jet nechtěl. Měl jsem pocit, že něco nechávám za sebou. Nenáviděl jsem Izrael. Navíc jsem ztratil tátu, musel jsem pomáhat mámě uživit rodinu. Ona ale ukázala obrovskou sílu, to mě motivovalo a doteď motivuje,“ popsal svůj příběh Mekonen.

Později nastoupil do školy specializující se na děti, které přicházejí z komplikovaných podmínek a z nichž je mnoho právě z Etiopie. „Škola mi pomohla najít sám sebe, naučil jsem se hebrejsky a začal jsem se cítit jako doma,“ vyprávěl. Ve škole Mekonen zůstal až do svých osmnácti let.

V roce 2014 si během povinné vojenské služby zkusil velení jednotky izraelské armády v Gaze. Díky této zkušenosti později nastoupil do školy pro budoucí velitele. „Operace v Gaze pro mě nebyla jenom zkušenost. Stala se součástí mého života. Kvůli mým rozhodnutím jsme ztratili vojáky. Zústane to semnou po celý život,“ vzpomínal.

Dnes Mekonen pokračuje ve své práci v armádě. V budoucnu by se ale rád věnoval pomoci dětem, které nevědí jak dál. „Díky lidem, kteří mi pomohli, cítím povinnost zůstat ještě chvíli v obranných silách. Vrátit jim to. A pak budu pomáhat jako oni,“ popsal svůj sen.

Etiopská komunita je v Izraeli stále ještě menšinou. „Mohl jsem zůstat součástí minority a litovat sám sebe, ale neudělal jsem to. Proto jsem teď tam, kde jsem. Cítím se jako Izraelec na 200 procent,“ shrnul svůj příběh. 

Klíčová slova: Etiopie, Izrael, IIPS, přednáška, Mekonen Abebe

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.