05.03.2018 15:47

Rozhodčí na atletickém mistrovství světa v Birminghamu zatočili s výsledky

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Do anglického Birminghamu odletělo 22 atletů reprezentovat Českou republiku na halové mistrovství světa, které letos trvalo od 1. do 4. března. Rozhodčí v Birminghamu byli velmi přísní a vnesli do závodu spoustu nečekaných zvratů, kterými několik atletů i diváků zklamali, ale některé z nich i zaručeně potěšili. Z cenných kovů si Češi odváží zlato získané Pavlem Maslákem a bronz od Tomáše Staňka.

Birmingham - Napínavou situaci vytvořili rozhodčí zejména u běhů na 400 m. Hned v rozbězích vyřadili jeden celý běh, ve kterém byl nasazený i vůdce tabulek Bralon Taplin z Grenady. Něco takového doposud atletická historie nezažila. Finále však bylo ještě napínavější. Český reprezentant Pavel Maslák doběhl na třetím místě, v evropském rekordu zvítězil Španěl Oscár Husillos. Na světelné tabuli se ale po několika minutách objevilo, že Husillos i druhý Dominikánec Luguelín Santos byli diskvalifikování za vyšlápnutí z dráhy, čímž učinili Pavla Masláka potřetí halovým mistrem světa. Pro ČT sport Maslák řekl, že má ze zlaté medaile radost, ale zároveň je smutný, že soupeře diskvalifikovali, protože s nimi běžel a neporazil je, navíc Husillos běžel evropský rekord, který mu přál.

Na trati 400 m se skvěle předvedla i nejmladší účastnice výpravy, teprve osmnáctiletá Lada Vondrová, která běžela v druhém nejlepším čase sezóny 53, 05 sekund, se kterým postoupila do semifinále. Mistrovství světa pro mě byla velká zkušenost a skvělý zážitek, v Birminghamu se mi běželo dobře, ale vadila mi zima a spousta diskvalifikací, které udělaly špatný dojem, říká. Tato mladá atletka zvládla během dvou závodních dnů běžet mimo rozběhu a semifinále i štafetu na 4x400 m, se kterou české reprezentantky skončily na prvním nepostupujícím místě do finále.

Mezi dalšími medailisty byl koulař Tomáš Staněk, který ve svém letošním maximu 21, 44 m vybojoval stříbrnou medaili. Na čtvrtém místě skončila vícebojařka Eliška Klučinová a páté místo obsadila mužská štafeta v běhu na 4x400 m.  Na sedmém místě ve skoku dalekém skončil rodák z Břeclavi Radek Juška ve svém letošním maximu 7, 99 m.

Česká republika měla široké zastoupení i v semifinále díky Petru Svobodovi, Kláře Seidlové, Patriku Šormovi a Dominiku Záleskému, který v případě, že na sobě nemá reprezentační dres České republiky, běhá v dresu Vysokoškolského univerzitního klubu (VSK) Univerzity Brno. „Celá halová sezóna pro mě byla velmi úspěšná. Jsem hrozně rád, že jsem se dokázal dostat do semifinále a být 17. nejrychlejší na světě. Je to pro mě velká motivace do budoucna a odměna za tvrdou práci v přípravě,“ hodnotí halové mistrovství světa Dominik Záleský.

Během závodu se čeští atleti vzájemně povzbuzovali na tribunách. Nadšení fanoušci nechyběli ale ani doma  v České republice. Byla mezi nimi i Petra Štrofová, bývalá reprezentantka České republiky na krátkých překážkách a sestřenice Kláry Seidlové. „Snažila jsem se sledovat naše atlety jen, co to šlo. Klárku jsem si samozřejmě nenechala ujít, je milé vidět v mých stopách někoho z rodiny,“ říká.

Mistrovství světa přineslo některým atletům i zklamání. Petr Svoboda před Birminghamem onemocněl a právě to mohlo zapříčinit jeho nepostoupení do finále. Se svým výkonem 1, 84 m nebyla spokojena ani výškařka Michala Hrubá. Snad si své špatné dny vybrali a vynahradí si je v letní sezóně.

Klíčová slova: HMS v atletice 2018, Birmingham