22.03.2020 17:32


Rouška je cool, míní ostravská kulturní centra a koordinují jejich šití

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dobrovolnické šití roušek může rychle vyhořet, tvrdí ostravské kulturní organizace. Aby tomu předešly, rozjely projekt Rouška je cool. Denně jich rozdají skoro tisíc.

Kvalita roušek může být proměnlivá, prosí iniciativa o shovívavost.

OSTRAVA – Ostravská kulturní centra Cooltour, Pant a regionální pobočka festivalu Jeden svět spojily síly, aby zkoordinovaly dobrovolnické šití roušek. V projektu, který nazvaly Rouška je cool, rozváží zapojeným dobrovolníkům chybějící materiál, sváží hotové roušky a rozdávají je potřebným.

Iniciativa funguje od úterý. První den zaznamenala tři tisíce požadavků, k dispozici však měla pouze osmdesát roušek. „Ze začátku to bylo zoufalé. Za pět dnů jsme ale skoro na jednom tisíci roušek denně,“ popisuje ředitel Cooltouru Andrej Harmečko.

Organizátoři si všimli, že dobrovolnická pomoc kolem šití roušek není příliš koordinovaná a obávali se, že rychle vyhoří. Vymysleli tak jednoduchý systém plateb za roušku. Seniorům a lidem bez domova je rozdávají zdarma. Mnoho dobrovolníků totiž šije bez finanční odměny a část materiálu věnují velké firmy.

Do dobrovolnického šití je podle iniciativy vhodné vnést řád. „Není tady rozdíl od jiných projektů. Je nutno to komunikovat, zajišťovat logistiku, plánovat, řešit finance, oslovovat sponzory a provádět marketing. Stále dáváme lidem vědět, že máme produkt, i když je zdarma nebo za symbolický poplatek,“ vysvětluje Harmečko.

Kulturní centra věří, že nedostatek roušek brzy nebude tak akutní a svůj projekt ukončí. Hotové ochranné pomůcky vykupují za 50 korun a za stejnou cenu je nabízí veřejnosti, iniciativa tak podle organizátorů není dlouhodobě finančně udržitelná. „Náš tým má 16 lidí, roušky šije asi 80 lidí,“ dodává Harmečko.

Ostravané si i nadále vypomáhají na sociálních sítích, kde shánějí potřebný materiál a radí si, jak šití zjednodušit. Ne všichni však mají přístup k místním facebookovým skupinám. „Šijeme pro známé a spolupracovníky, roušky dáváme zdarma. Ale kdybychom tady měli nějakou facebookovou skupinu, určitě by to pomohlo,“ říká Ivana Ciencialová z Návsí.

Do šití roušek se dobrovolníci začali zapojovat po vládním nařízení, které kvůli šíření nového typu koronaviru přikazuje všem osobám mimo bydliště používat ochranné prostředky dýchacích cest. Lidé si pomáhají hlavně na Facebooku, někde fungují regionální iniciativy.

Klíčová slova: rouška, dobrovolnictví, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.