17.05.2017 10:20


Rossiniho Hrabě Ory se v Brně dočká české premiéry

Autor: Michael Malík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Operu Hrabě Ory italského skladatele Gioacchina Rossiniho mohou poprvé v Česku zhlédnout diváci v brněnském Mahenově divadle. Režie nové inscenace se zhostila choreografka Lenka Flory. Dílo je známé pro své vysoké nároky, které klade na pěvecké obsazení.

Mahenovo divadlo. FOTO: Michael Malík.

Brno – Českou premiéru opery Hrabě Ory uvede ansámbl brněnského Národního divadla. Premiéra humorného díla od italského umělce Gioacchina Rossiniho se uskuteční v pátek 26. května v Mahenově divadle. Režisérkou inscenace je choreografka a taneční pedagožka Lenka Flory a kromě českých talentů ve hře vystoupí například zahraniční host György Hanczár jako představitel titulní postavy.

Původní děj opery přesunula Flory z období křižáckých výprav do prostředí francouzského venkova poloviny minulého století. „Hloubku oper vždy objevuji, až když je zpracovávám. U Hraběte Oryho jsme vymysleli paralelní příběh s původním středověkým a přenesli jej do modernější doby 50. let, která jsou mi velice blízká,“ vysvětlila režisérka Flory.

Z uvedení opery neskrývala radost dramaturgyně Patricie Částková. „Pro mě osobně je Hrabě Ory splněným snem. Myslím, že je nakonec dobře, že uvedení hry trvalo tak dlouho, protože teď máme výbornou pěveckou konstelaci k tomu, aby mohlo být tak náročné dílo uvedeno,“ sdělila Částková.

Premiéra opery vzbuzuje zájem mezi příznivci divadla. „Vzhledem k tomu, že se jedná o českou premiéru, považuji to za docela velkou událost a rozhodně se pokusím najít si čas, abych se na představení mohl přijít podívat,“ uvedl brněnský student David Baláš.

Hrabě Ory patří mezi Rossiniho méně známé opery. Dílo si u něj původně objednala pařížská Královská hudební akademie. Premiéru měla opera v roce 1828 a jen v 19. století se v Paříži dočkala více než osm set premiér. Děj je založen na baladě o sukničkářském hraběti, který se se svými společníky v převleku za potulné řeholnice snaží dostat do kláštera, kde chce svést tamní jeptišky.

Klíčová slova: opera, Národní divadlo, Rossini

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.