28.04.2017 13:37


Ropákem roku 2016 se stal ministr dopravy Dan Ťok

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ankety Ropák roku a Zelená perla znají své vítěze. Jsou jimi ministr dopravy Dan Ťok a poslanec Roman Váňa. Rozhodla o nich komise složená z ochránců přírody a ekologických aktivistů. Zatímco Ťokovi organizátoři vyčetli řadu věcí včetně dálnice D8, Váňa si zajistil nepopulární cenu výrokem o parkovištích na Malostranském náměstí.

Plakát pro vítěze ankety Ropák roku 2016. Foto: Hana Husovská

Brno – Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 získal ministr dopravy Dan Ťok. Vítězem se stal hned ze čtyř důvodů, mimo jiné proto, že předčasně povolil provoz na dálnici D8 v úseku Lovosice – Řehlovice. Na druhém místě skončila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a na třetím ministr zemědělství Marian Jurečka.

Cenu za antiekologický výrok Zelená perla dostal poslanec Roman Váňa. „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské,“ reagoval Váňa na návrh vedení Prahy, aby se na Malostranském náměstí zrušilo parkoviště v článku Neberte nám parkoviště na webu Aktuálně.cz. Právě za tento výrok cenu získal. „Jsem spokojený, Váňa byl můj tip,“ vyjádřil se k výsledkům předseda organizace Děti země, která je pořadatelem ankety.

Důvody, proč se Ťok stal Ropákem roku, byly hned čtyři: jeho resort dopravy opakovaně nezařadil Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Území kolem Labe a Děčína sice patří do soustavy NATURA 2000, ovšem bez cenných bahnitých a štěrkovitých nánosů, takže toto řešení je podle ekologů polovičaté. Ťokovi k vítězství pomohlo také otevření dálnice D8 v Českém středohoří, přestože trasa vede přes rizikové území a úsek není dodnes plně zprovozněn. Posledním důvodem bylo předložení návrhu na jednání vlády neprovádět nové hodnocení vlivů u několika účelově vybraných dopravních staveb.

Děti země vyhlašují anketu Ropák roku už pětadvacet let. Její vznik byl inspirován filmem Jana Svěráka Ropáci, v němž žil zvláštní vyspělý druh ropák bahnomilný. Ten žil v příropě, která měla brzy nahradit přírodu. V posledních dvou letech se vítězem ankety stal ministr průmyslu Jan Mládek.

Klíčová slova: Ropák roku, Dan Ťok, ekologie, Děti Země

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.