24.04.2016 17:32


Rok života v Brazílii. Amazonský prales, exotika a karneval.

Autor: Michaela Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Exotické ovoce, krásná příroda, karneval. Václav Mečíř se rozhodl na rok vycestovat do Brazílie, kde nejen studoval, ale také se naučil plynně portugalsky, procestoval kus země a našel si přátele na celý život. "Brazílie je velice rozdílná oproti Česku. Ať už jde o způsob života, chování a vyjadřování lidí, jídlo, příroda, podnebí. Vše je jiné. Nechci říkat, kde je to lepší a kde horší. Porovnat musí každý sám," říká mladý cestovatel.

Václav navštívil Amazonský prales. Foto: Václav Mečíř

Navštívil Amazonský prales, karneval i Rio de Janeiro. Naučil se portugalsky a odnesl si zážitky na celý život. V průběhu studia střední školy se Václav Mečíř rozhodl odjet na rok do exotické Brazilie. K takovému rozhodnutí ho inspirovala starší sestra, která jela na rok do Německa. „Dlouho jsem přemýšlel, kam vlastně pojedu. Vybíral jsem podle jazyka, který bych se mohl naučit. Nakonec jsem si vybral portugalštinu kvůli možnému vysokému využití a malé popularitě,“ vysvětluje.

Pro Václava bylo nejtěžší překonat stesk a únavu. „V prvních týdnech jsem byl nadšený, všechno bylo nové a super. Později na mě však začalo dopadat to, že se mi stýská po rodině a kamarádech, že tam nikomu nerozumím a že si neumím představit, co tam ještě deset měsíců budu dělat. Byl jsem unavený z neustálého přemýšlení, snažení se vnímat co kdo říká. Pak se to ale zlepšilo,“ svěřuje se cestovatel.

Z dvacetiletého studenta srší optimismus a pohoda. Pokaždé ho vidíte s úsměvem na rtech. Tento přístup k životu mu byl u Brazilců sympatický. „Lidé tam jsou otevření, přátelští, usměvaví a pohodoví. Hrozně rádi se s vámi baví.“ Ale právě s dorozuměním měl Václav ze začátku trochu problémy. Valná většina Brazilců se totiž neumí anglicky ani představit, natož si s někým popovídat. Z celé mé třídy se našel jediný student, kterého angličtina bavila, a byl schopen v tomto jazyce komunikovat. Jinak se anglicky dá domluvit pouze na úřadech, v bankách, v hotelech, nebo v turistických oblastech. A i to bývá kolikrát problém.Do Brazílie se Václav dostal přes neziskovou organizaci AFS. Foto: Václav Mečíř

Největším překvapením byl fakt, že Brazílie není tak rozvojová země, jak se o ní v Evropě vykládá. „Myslel jsem, že pitná voda bude dostupná jen v obchodě, o wifi jsem ani nepřemýšlel.“ Brazílie je moderní země, která má velkou propast mezi bohatou a chudou vrstvou. Kriminalita je sice vyšší než v Evropě, rozhodně to ale není takové, jak si většina lidí myslí.

Pro Václava byla největším lákadlem exotická příroda. A právě cestování po Amazonském pralese hodnotí jako jeden z nejlepších zážitků. „Týden jsme pluli na dřevěných lodích, bez kontaktu s moderní civilizací. Spali jsme v houpacích sítích, koupali se v řece a v noci jezdili hledat krokodýly.“  Při tomto dobrodružství si zahrál fotbal s domorodci, zatancoval s indiány, koupal se v řece plné piraní a hladil sladkovodní delfíny. „Bylo to něco nepředstavitelného a jsem neskutečně rád, že jsem tam byl,“ dodává s úsměvem na rtech.

Ohledně odpovědi na otázku, zda by se chtěl ještě někdy vrátit má jasno. Brazílie je pro něj srdcová záležitost. Na rok strávený v této exotické zemi rád vzpomíná a s lidmi je v kontaktu stále. „Je to pro mě důležité, udržuji si tím vzpomínky a schopnost komunikovat portugalsky.“

 

Největším překvapením byl fakt, že Brazílie není tak rozvojová země, jak se u nás vykládá. „Myslel jsem, že pitná voda bude dostupná jen v obchodě, o wifi sem ani nepřemýšlel.“ Brazílie je moderní země, která má velkou propast mezi bohatou a chudou vrstvou. Kriminalita je sice vyšší než v Evropě, rozhodně to ale není takové, jak si většina lidí myslí.

Klíčová slova: Brazílie, AFS, cestování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.