19.04.2012 10:10


Roční přenosné jízdenky se vyplatí zejména firmám

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jedna jízdenka pro celý kolektiv? Ano, je to možné, pokud jeho členové nepojedou najednou. Dopravní podnik města Brna zavedl přenosné jízdenky rovnou na celý rok.

Brno Brněnský dopravní podnik zavedl roční přenosné jízdenky. Cestující, kteří nejezdí příliš často, tak mohou využít předplatních jízdenek, aniž by je revizor stíhal, že na „šalinkartě“ chybí jejich fotka. Na přenosné jízdence žádná fotka není a může ji využít opravdu kdokoliv.

„V předchozích letech jsme nabízeli přenosnou předplatní jízdenku s nejdelší platností na měsíc, cestující však měli zájem i o roční jízdenku. Byly to zejména firmy, které je využívají pro své zaměstnance,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Na přenosných cestovních dokladech není ani jméno, ani fotografie, jen označení zón, ve kterých jízdenka platí.Cestující mohou využívat roční přenosné jízdenky. Ilustrační foto: Jana Počtová

Nevýhodou je cenový rozdíl oproti  nepřenosným jízdenkám. Zatímco roční kupón pro konkrétního dospělého stojí 4750 korun, za přenosnou jízdenku zaplati zákazník 6100 korun. To je cena pro brněnské zóny 100 a 101, další musí cestující připlatit.

„Je to hrozně drahé, navíc já i moje žena potřebujeme cestovat bez ohledu na toho druhého. Rozhodně bych si ji nekoupil,“  řekl jeden z obyvatelů Brna Peter Šebej.

Mluvčí připustila, že o přenosnou jízdenku mají zájem spíše firmy, které sídlí na okraji Brna a jejichž zaměstnanci jezdí do centra vyřizovat různé záležitosti například na úřady. Od začátku roku se tak prodalo necelých tři sta ročních přenosných jízdenek.

Jízdenka má ještě jeden háček  – cestující ji nesmí zapomenout doma. Pokud by jej nachytal revizor, zaplatí plnou pokutu, nikoliv padesát korun za platnou, avšak nepřítomnou jízdenku na jméno. „Je to z toho důvodu, že jeden z cestujících může tvrdit, že ji zapomněl doma, a přitom na tuto jízdenku cestuje jiný,“ vysvětlila Škrancová.

Roční kupóny doplnily přenosné jízdenky na kratší dobu. V současné době jsou v nabídce dopravního podniku jednodenní, pětidenní, čtrnáctidenní, třicetidenní a roční přenosné jízdenky pro dospělé. Přenosnou verzi pro studenty dopravní podnik zavést neplánuje.

Klíčová slova: Brno, přenosná jízdenka, cestující, revize

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Edita Moskvová | 19. 11. 2012, 20:18
Dobrý den, prosím Vás, mám dotaz, který se týká ročního předplatného jízdenek z Frýdku-Místku do Ostravy. Je možné zakoupit si roční jízdenku, která bude zároveň platná jak pro cestování vlakem, tak i tramvají? Děkuji za odpověď.