29.11.2020 21:56


Roboti a lidé. O tom byla páteční Noc vědců

Autor: Veronika Franková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi se díky Noci vědců mohou podívat do vědeckých pracovišť již od roku 2015. Organizátoři letošní ročník s názvem Člověk a robot kompletně přesunuli do online prostředí. V pátek z mnohých univerzit a vědeckých pracovišť živě vysílany různé přednášky.

Noc vědců se plně přesunula do online prostředí. Foto: Veronika Franková

Brno –Akce Noc Vědců vyvrcholila v pátek v pět večer. Letošní téma bylo Člověk a robot. Lidé se tak mohli dozvědět, jak umělé technologie ovlivňují všední život. Pracovníci mnoha českých univerzit, vědeckých pracovišť a hvězdáren si připravili program, který mohl zhlédnout každý, kdo měl o patnáctý ročník této akce zájem. Záznamy z těchto přednášek jsou stále dostupné. V Brně se živě vysílalo například z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a výzkumného centra Ceitec.

„Hledáme hranice toho, co se počítač může naučit," řekla na přednášce odborná asistentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Hana Žižková, která se zabývá mimo jiné také počítačovou lingvistikou. Výzkum, na kterém se podílí, má za úkol naučit počítač českému jazyku. Přístroj by poté mohl být schopný opravit chyby, kterých si nemusí každý všimnout. „Když už jsme naučili počítač česky, využíváme ho, aby náš jazyk naučil i cizince," dodala. Pro tento účel vyvíjí i novou mobilní aplikaci CzechMe.

S online přednáškami nezahálela ani Univerzita Karlova v Praze. Václav Moravec s Veronikou Mackovou z Fakulty sociálních věd mluvili o robotech novinářích. „Už i Česká tisková kancelář používá software na zautomatizované volební zpravodajství nebo na zprávy ohledně cen pohonných hmot," uvedla Macková. V rámci živého přenosu si diváci mohli vyzkoušet, zda odhalí, jestli psal zprávu robot, člověk, nebo ji napsal robot, a poté ji opravil novinář. Díky těmto moderním technologiím mohou v ekonomickém deníku E15 vycházet zprávy týkající se pražské burzy. A to i přesto, že uzávěrka novin je jen půl hodiny po zveřejnění jejích výsledků. „Roboti by v budoucnu mohli nahradit zpravodajské novináře, kvůli strohosti jazyka. Pomoci by mohli alespoň při ověřování faktů," řekl Moravec.

Univerzita Karlova a Masarykova univerzita nejsou jedinými vysokými školami, které se do akce zapojily. Spolu s nimi se účastnilo i dalších šestnáct českých vysokých škol. Program sdíleli živě například na Vysokém učení technickém v Brně, Univerzitě Palackého v Olomouci nebo na Univerzitě Pardubice.

Noc vědců není pouze o přednáškách. Každý se může dozvědět něco nového i prostřednictvím různých her a kvízů. Dostupné jsou také online prohlídky vědeckých pracovišť a univerzit. Organizátoři letos dokonce  prezentovali akci i v podobě podcastu. 

Všechny materiály zůstanou dostupné na stránkách Noci vědců i nadále. Veřejnost si tak může přednášky poslechnout zpětně. Jediným rozdílem je, že během živého přenosu lidé mohli průběžně klást dotazy. 

Více informací o akci Noc vědců zde

Klíčová slova: Noc vědců, Člověk a robot, věda, výzkum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.