24.11.2020 17:16
Robot a člověk se setkají na Noci vědců
Autor: Ivana Sochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura
Letošní ročník Noci vědců nese podtitul Člověk a robot. Příhodně pro toto téma se celá noc odehraje online. První obsah od necelých padesáti organizací, které se noci účastní, můžou návštěvníci najít na stránkách už nyní. Vrchol je plánovaný na tento pátek. Program ale zůstane uveřejněný na stránkách i poté.
Brno - Noc vědců, na které se běžným smrtelníkům otevřou brány vědeckých pracovišť, bude vrcholit v pátek. Kvůli pandemii bude celý program možné sledovat online. Už nyní na webu najdou zájemci záznamy ukázek nejrůznějších vynálezů i hry pro děti.
Letošním tématem je Člověk a robot. „Příhodně a symbolicky letošní téma Noci vědců nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli našim fanouškům vědu až domů. Věříme, že nebudou vědět, co si pustit dřív,“ přibližuje Petra Čubíková, koordinátorka programu Ostravské univerzity.
Web je přímo zaplavený možnostmi. Téměř padesát různých organizací nabízí přednášky, ukázky a hry. Na Masarykově univerzitě, která zastupuje pouze jednu organizaci z necelé padesátky, mají program připravený všechny fakulty a dále laboratoře CEITEC, Mendelovo muzeum, Ústav výpočetní techniky a Univerzitní centrum Třebíč. Mezi další organizace z Brna, které ukážou co umí, patří například Technické muzeum, vědecký park Vida!, Mendelova univerzita, Univerzita obrany v Brně a Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Ačkoli je vrchol akce plánovaný až na pátek, návštěvníci už teď mohou zhlédnout nabízený obsah. “Byl jsem se podívat na online přednášku od VUT na téma komunikace pomocí světla. Tahle technologie mi přijde zajímavá a líbilo se mi zpracování. Bylo to sice krátké, ale poučné a pochopitelné i pro lidi, kteří dosud o této technologii ještě neslyšeli. Nedočkal jsem se ukázky toho, jak vypadá světelný signál přenášející hudbu, ale i přesto tam nic zásadního nechybělo,” popsal část programu šestnáctiletý Jan Matyáš, který by jednou na VUT chtěl studovat.
Téma letošní Noci nebylo vybráno náhodně. "Chtěli bychom také vzdát hold spisovateli Karlu Čapkovi a stému výročí hry R.U.R., kde se slovo robot objevilo poprvé," dodává o významu letošního tématu Jitřenka Navrátilová, jedna z koordinátorek. Také od narození spisovatele uplynulo sto třicet let.
Nahrávky bude možné na webu Noci vědců sledovat i po skončení akce. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a účastní se jí nejrůznější vědecká pracoviště od univerzit až po hvězdárny. Letos se organizátorům z Ostravské univerzity a VŠB - Technické univerzity v Ostravě podařilo pro Noc získat projekt Marie Curie-Sklodowské, který po celé Evropě podporuje výzkumníky v praxi i na univerzitách. I proto se datum konání přesunulo z tradičního data v září na tento pátek.
Klíčová slova: Noc vědců; Kultura; Univerzita; Online
Fotogalerie

Hodnocení příspěvku
1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)
Vkladání nových komentářů skončilo.
AUTOR
Ivana Sochová
Zobrazeno 141×
Hodnocení 3.2 z 5
NEJČTENĚJŠÍ

Je otázkou, či je indická spoločnosť pripravená na reformy, hovorí indológ Zdeněk Štipl
Lucia Zubková
Zobrazeno 1884×
14. 12. 2020 21:13

Spolužáky znám jen díky skupinám na sociálních sítích, říká studentka prvního ročníku
Jan Podmol
Zobrazeno 1791×
23. 10. 2020 21:01
.jpg&w=88&h=66&zc=0&q=95&bg=FFFFFF)
Drag dodává lidem sebevědomí, říká Martin Kolář alias Priscilla
Barbora Šturmová
Zobrazeno 1769×
15. 11. 2020 20:47
NEJNOVĚJŠÍ
Občas jsme jezdili na víkendy k Mrtvému moři, říká dobrovolník o svém pobytu v kibucu
15. 01. 2021 21:54
Kultúra prežívala aj počas pandémie
15. 01. 2021 21:35
Občas zpochybňuji své rozhodnutí sem jet v době koronaviru, říká studentka britské univerzity
15. 01. 2021 20:05
Každá krize přináší příležitosti, tvrdí ministr školství Plaga
15. 01. 2021 19:34
Koronavirus ovlivnil návštěvnost památek i v Pardubickém kraji
15. 01. 2021 11:09