26.04.2019 19:02


Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou s každým rokem roste

Autor: Artem Kravchuk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Klíšťata letos budou velmi aktivní. Na konci jara jejich aktivita dosáhne maxima. Počet případů onemocnění klíšťovou encefalitidou v České republice každý rok roste, ale jenom malá část Čechů je očkovaná.  

Klíšťata se už vyskytují i ve městských parcích.

Brno - Aktivita klíšťat bude tento rok v České republice vysoká. Počet obyvatel nakažených klíšťovou encefalitidou každý rok roste. Podle údajů státního zdravotního ústavu se v minulem roce nakazila nejvíc Čechů za posledních sedm let, kdy bylo zaznamenáno sedm set dvanáct případů.

Podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity Rastislava Maďara počasí v Česku bude pro klíšťata přívětivé a dá se očekávat, že jejich aktivita v květnu a první půlce června bude na nejvyšším možném stupni. „Zima nedokázala výrazněji redukovat počty klíšťat, a proto počet klíšťat v zimě neklesl,” vysvětlil Maďar důvody této aktivity. Podle Renaty Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje patří tento kraj k oblastem s vyšším rizikem vzniku onemocnění klíšťovou encefalitidou. Počet případů v kraji roste od roku 2015 a v roce 2018 jich bylo zaznamenáno šedesát šest.

V Česku se objevuje nejvíce případů onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie. „Klíšťatům tady vyhovuje počasí a příroda. V Česku je hodně lesů, vysoké vegetace, vodních toků a nádrží. Je tady hodně vlhkých míst ve stínu stromů, která mají klíšťata ráda. Kromě toho se klíšťata vyskytují jen v určitých nadmořských výškách a my nemáme vysoké hory jako v Rakousku,“ vysvětlil Maďar. Navíc podle něj Češi rádi chalupaří a chodí do přírody na houby, kola a turistiku, což negativně ovlivňuje počet případů onemocnění.

Podle Maďara Češi ví o tom, že existuje klíšťová encefalitida i vakcína proti ní, ale situaci podceňují a nevěří, že se jim to může stát. „U nás je postižené celé území  a proočkovaných je jenom 25 procent populace. Na jih od nás v Rakousku má alespoň jednu dávku téměř devadesát procent lidí,“ řekl Maďar. Nejméně proočkovaní jsou v Česku lidé nad šedesát let, těch je naočkovaných pouze šestnáct procent. Přitom podle Maďara je u nich největší riziko těžkého průběhu nemoci a trvalých následků.

Podle programátora Petra Nováka je klíšťová encefalitida nebezpečná nemoc a může způsobit například mozkovou obrnu. „Klíšťata jsou v Brně závažný problém. Chodím se psem každý den, tak vím, že jsou všude. Loni jsem aspoň jednou týdně nacházel klíšťata na těle psa nebo na svém oblečení,“ řekl Novák. Očkování nemá, ale jeho pes bere tablety proti klíšťatům. Prodavačka Dagmar Čížková ví o klíšťové encefalitidě, protože ji měli její dědeček a maminka. „Kolem Brna je hodně klíšťat, hlavně kolem brněnské přehrady. Jinak je to rozšířené všude,“ řekla Čížková. Na sobě ale klíštěte nikdy nenašla. Podle ní záleží na lokalitě, ve které člověk tráví čas a když se rizikových lokalit vyvaruje, tak ho onemocnění mine. 

Imunitu navozují tři dávky očkování. Po druhé dávce je imunita na úrovni 95 procent, po třetí dávce až 99 procent, proto je očkování nejlepší možná ochrana proti tomuto onemocnění. „Když máte dvě dávky a stejně byste se nakazil klíšťovou encefalitidou, tak je pravděpodobné, že nemoc bude mírnější a nezpůsobí  trvalé následky. Očkování nejspíš zmírní průběh nemoci tak, že si ji nemusíte všimnout,“ vysvětlil Maďar. 

Následky nemoci mohou být mírnější od třesu konečků prstů, deprese a poruchy spánku až po těžké stavy, jako jsou obrny končetin, slepota, hluchota mentální retardace až úmrtí. 

Klíšťata se čím dál víc rozšiřují i do měst, objevují se v parcích a městských zahradách. „Dnes nemáme jistotu, ať už jdeme kamkoliv do zeleně, můžeme se nakazit,“ řekl Maďar. Klíšťatům vyhovuje vlhko a teplo kolem dvaceti stupňů. Proto jsou obvykle nejaktivnější na jaře a na podzim.

Klíčová slova: Klíšťová encefalitida, očkování, infekční nemoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.