18.12.2016 18:10


Řidiče dál dráždí pokuty za parkování u porodnice. Oproti loňsku jich o čtvrtinu přibylo

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé si stěžují, že nemají u brněnské porodnice na Obilním trhu kde parkovat a musí auto nechávat mimo vyhrazená místa. Strážníci letos pokutovali v blízkosti porodnice o čtvrtinu více řidičů než loni. Nemocnice očekává, že situaci vyřeší přesun porodnice do Bohunic.  

Řidiči hledají místo pro zaparkování v plných ulicích na Obilním trhu. Foto: Dominik Matus

Brno - Často přijíždějí do porodnice v akutní situaci. Jenže v okolí Obilního trhu chybějí parkovací místa. Podle informací Stisku někteří čerství rodiče dostanou k příchodu potomka na svět také pokutu od městské policie. „Letos vybrali strážníci v blízkosti Obilního trhu asi čtyři tisíce pokut, to je o čtvrtinu více než loni,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Podle něj jsou však pacienti pokutovaní jen v ojedinělých případech.

O problému s parkovacími místy u brněnských nemocnic informoval Stisk již dříve zde.

Problémy s parkováním potvrdili redakci Stisku řidiči. „Vezl jsem ženu s vážnými komplikacemi na Obilní trh. V okolí nemocnice tradičně není kde zaparkovat. Byl jsem ve stresu, proto jsem nechal auto kousek od vchodu. Kromě toho, že jsme se ženou museli řešit smutnou událost, mi za několik týdnů ještě přišla pokuta od strážníků. Je neuvěřitelné, že město na takových případech vydělává," řekl Stisku zdroj, který si nepřál uvést jméno, redakce jej však zná.

Podle mluvčího strážníků Jakuba Ghanema je ale čistě na posouzení strážníka, jestli se s řidičem domluví a uzná, že se jednalo o kritickou situaci, kterou nebude pokutovat. „Pokud řidič zpětně doloží, že například odvracel ohrožení života nebo vážné ohrožení zdraví, o přestupek se vůbec nejedná. V takových případech se může obrátit s potvrzením z porodnice na Inspekci Městské policie Brno, aby záležitost prověřila,” doplnil mluvčí Ghanem.

https://gyazo.com/60a8e79f4bb7e0a190b584f96ee5c3e8

Po řadě stížností umožňuje porodnice, pokud se jedná o velmi naléhavou situaci, vjezd do areálu. Ovšem jen na velmi krátkou dobu. „Řidič jen vyloží pacienta a do dvaceti minut zase areál opustí. V jiných případech je nutné parkovat mimo náš areál,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Podle Karla Páleníčka, který pracuje na vrátnici porodnice, je ale prostor v areálu nemocnice malý. „Do areálu mohou vjet jen na omezenou dobu kvůli vysazení nebo vyzvednutí pacienta. Není stanovený nějaký časový limit, ale měla by to být desetiminutovka. Měli by mít už vyřízenou propouštěcí zprávu, tak aby pacienta opravdu jen vyzvedli,” vysvětlil běžný postup při vyzvedávání pacientů Páleníček. Ani on sám necestuje do zaměstnání autem. „Jezdíme sem městskou hromadnou dopravou,” řekl Páleníček. Nevyhovující podmínky zaznamenala i Vlasta Staňková. Vede úklidovou firmu, která má na starosti také porodnici. „Pacienti často stojí někde kolem porodnice. Vidíme, jak chodí s autosedačkami mimo areál,” uvedla Staňková.

Některým řidičům zabere hledání místa i desítky minut a nakonec to vzdají. „Tentokrát jsem měl štěstí. Zaparkoval jsem v ulici vedle nemocnice zrovna, když někdo odjížděl. Dříve se nepočítalo s tím, že bude tolik aut, že to bude na jednu rodinu až tři auta. Ve městě je to problém, ale parkovací domy jsou drahé,” upozornil řidič Milan Balko.

Za nedostatek míst může nemocnice, ne město

Parkovací místa pro pacienty má zajistit nemocnice. „Nemocnice na Obilním trhu je státní subjekt, který si má, podle norem, zajistit dostatečný počet parkovacích míst. Není to povinností města,“ uvedl vedoucí magistrátního dopravního odboru Vladimír Bielko.

Porodnice na Obilním trhu spadá pod Fakultní nemocnici Brno. Její vedení však očekává, že situaci vyřeší přesun porodnice do Bohunic. Pacienti se mají dočkat za dva roky. „Projektování se už blíží ke konci a doufáme, že příští rok se začne se stavbou,” uvedl mluvčí fakultní nemocnice Žára. Vedení nemocnic s ohledem na plánované sloučení porodnic v Bohunicích neplánuje výstavbu parkovacího domu jako u Dětské nemocnice nebo u Svatoannenské nemocnice.

Po stížnostech řidičů na nedostatek parkovacích míst a pokutování město příští rok zavede tzv. krátkodobé parkování u Obilního trhu, které bude zpoplatněno. „Dlouhodobá parkovací místa město určitě neplánuje. V projektu Strategického parkování řešíme, že tam vznikne asi krátkodobé parkování,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy Bielko. To mimo jiné omezí počet nelegálních parkovacích míst.

Město má také v září příštího roku spustit systém rezidentního parkování, kterým chce zajistit parkovací místa pro ty, kteří mají trvalé bydliště nebo firmu v Brně. Rezidentní parkování je v režii každé městské části, ovšem ceník za parkovací místa je jednotný. K získání parkovacího místa musí Brňané prokázat, že mají trvalé bydliště ve městě a doložit registrační značku vozidla. Pro tento projekt zřídilo město pobočku na Zvonařce 5. Změny jako je například výměna registrační značky však bude možné řešit online z domu.

Blýskání na lepší časy? 

Řidič Milan Balko se obává, že problém s parkovacími místy nevyřeší ani přesun. „V Bohunicích, kam se má porodnice stěhovat, to není lepší. Parkování u nemocnice je tam placené a hodně plné,” řekl Milan Balko.

 

Klíčová slova: parkování, porodnice na Obilním trhu, pokuty, odtahy, rezidentní parkování, přesun do Bohunic

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.