27.11.2012 20:53


Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová v rozhovoru na Rádiu R

Autor: Jaroslava Šimáková | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Gejzír energie. Osobnost, kterou nezapomenete. Seznamte se: Janka Ryšánek Schmiedtová! ---------------- Zlá hodinka je rozhlasový pořad o brněnské kultuře. www.facebook.com/zlahodinka ---------------

Přehrát audio

Audio
Narodila se v listopadu roku 1983. Po maturitě na Lincoln High School v Portlandu – Oregonu a na Arcibiskupském gymnáziu v Praze odešla studovat činoherní režii na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, odkud vyjela na stáže do portugalského Lisabonu a skotského Glasgow. Ateliér režie absolvovala inscenací Eva, Eva!.
Byla provozním režisérem Miss Praha Open 2009, spolupracovala s Brněnskou televizí, Českým rozhlasem (napsala texty Kecy v kleci, Vražda na třetím patře), přispívala a přispívá do několika periodik – Otazníky historie, Hospodářské noviny aj. Režírovala brněnskou Slavnost masek 2011.
Divadlo chtěla dělat odjakživa s výjimkou jedné hodiny slohu, během které propadla touze být profesionální tenisovou hráčkou. Navštěvovala Literárně-dramatický obor ZUŠ pod vedením Dany Hlaváčo
vé, několik let jezdila organizovat festival Jiráskův Hronov. Někdy překládá z angličtiny, někdy píše – za hru Syndrom vztahu aneb Banální hra získala cenu v dramatické soutěži Zlatá divadelní žába 2008, za hru Fridy cenu v v dramatické soutěži Cena Evalda Schorma 2010.
Doposud režírovala v Divadelním studiu Marta (Henrik Ibsen, Anna Saavedra: Hedda Gabler aneb Hra s mrtvou myší, Gabriela Preissová, Anna Saavedra: Eva, Eva!, kolektiv autorů: WWW – Dolů králičí norou), Divadle Šumperk (Jan Werich, Janka Ryšánek Schmiedtová: Lakomá Barka), HaDivadle (Vendula Borůvková: Modelka XXL), Městském divadle Zlín (Janka Ryšánek Schmiedtová: Fridy Kahlo, Vlastimil Peška: Čučudejské pohádky, Peter Shaffer: Černá komedie), Zlínské soukromé vyšší škole umění (Jan Kraus: Nahniličko), Divadle Radost (Janka Ryšánek Schmiedtová: Jak morčata pekla bábovku, Karel Jaromír Erben, Vlastimil Peška: Dlouhý, široký a bystrozraký) a v Národním divadle moravskoslezském (Anna Saavedra: Kuřačky). Pod hlavičkou občanského sdružení Tripitaka režírovala projekt divadla v sociální akci Anna Saavedra: Paso a paso – Cesta zraněného bojovníka.
Je vdaná, má titul MgA., žije v Brně, miluje mluvené slovo, sushi a cestování. Když nepracuje, hledá práci.

Klíčová slova: režisérka, která tvoří napříč českými divadly a projekty

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.