19.03.2013 20:55


Režisér Jiří Honzírek a dramaturgyně Lucie Němečková o festivalu scénických čtení SPECIFIC

Autor: Jaroslava Šimáková | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Třetí ročník představuje autory a hry z Afriky. Dramaturgyní je afrikanistka Lucie Němečková. Místa pro čtení vybíráme spolu s 4AM. www.divadlofeste.cz

Přehrát audio

Audio

"Festival scénických čtení pořádáme letos potřetí. Zároveň jsme se rozhodli pro lepší identifikaci festivalu v dalších letech pojmenovat ho univerzálně podle jeho žánru site-specific – SPECIFIC, nikoli podle země, jejíž dramatikou se festival zabývá. V roce 2011 jsme tak první ročník festivalu nazvali Yougo! – sedm textů autorů ze zemí bývalé Jugoslávie bylo přeloženo přímo pro festival, všechny byly uvedeny v české premiéře. V roce 2012 jsme druhý ročník nazvali slovní hříčkou by.BY – opět v českých premiérách jsme uvedli sedm textů běloruských dramatických autorů.
Letošní festival se zabývá dramatikou africkou, která je v českém divadelnictví hodně opomíjena. Dramaturgyní festivalu, která vybrala texty k uvedení, je přední česká afrikanistka a producentka festivalu Půlměsíc nad Prahou paní Lucie Němečková, dramaturgyně Divadla na Vinohradech a dramaturgyně Divadla Husa na provázku. Všechny texty budou opět uvedeny v českých premiérách."

www.divadlofeste.cz

Site - specific
Scénická čtení proběhnou od dubna do prosince roku 2013, vždy jeden den v měsíci (kromě prázdnin), a to formou site-specific: produkce budou realizovány ve vybraných nedivadelních prostorech na různých místech Brna, která určitým způsobem rezonují s tématy a amplifikují hlavní myšlenky daných dramatických textů. Při výběru míst pro jednotlivá čtení spolupracujeme s 4AM – fórum pro architekturu a média. Brněnská veřejnost je tak nad rámec čtení seznamována se zajímavými až exotickými místy ve městě.

----------------
Zlá hodinka je rozhlasový pořad o nejen brněnské kultuře.
www.facebook.com/zlahodinka

Klíčová slova: Divadlo Feste, festival scénických čtení

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.