15.04.2014 20:43


Retrospektiva ukazuje devadesátiletou práci

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava fotografií s názvem Retrospektiva bude k vidění už od zítřka v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Vystavované fotografie připomenou osobnosti, které formovaly studenty oboru fotografie na Střední škole umění a designu v Brně, a současně představí díla jejich nejvýznamnějších žáků.

Brno – Zájemci o fotografickou tvorbu by si rozhodně neměli nechat ujít výstavu prací pedagogů a žáků Střední školy umění a designu s příhodným názvem Retrospektiva. Výstava totiž mapuje nejvýznamnější díla od dob založení školy, a tak si návštěvníci mohou prohlédnout ty nejlepší práce, které na škole vznikly za posledních devadesát let.

„Součástí výstavy samozřejmě nejsou všechny práce našich studentů, vybírali jsme především z archivu maturitních prací, které mají zpravidla nejvyšší úroveň,“ popsala výběr vystavovaných děl jedna z kurátorek výstavy Jana Vránová.

Fotografie s názvem Zadrátované nebe od Františka Chrástka. Foto: Tereza Konířová

Výstava je rozdělena do čtyř místností, které jsou odrazy jednotlivých období školy. Úvodem výstavy jsou připomínány díla členů Fotoskupiny pěti, takzvané f5. Tato skupina vznikla ještě předtím než byl na škole obor fotografie otevřen, a jejich díla jsou typická hlavně fotomontážemi nebo manuálními zásahy do negativu i pozitivu. V závěru výstavy je pak prezentována novodobější skupina Paralaxa, která vznikla v rámci fotografického oddělení školy v devadesátých letech. Právě tuto novodobější tvorbu oceňuje nejvíce studentka FAMU Sandra Nýdrlová, která navštívila vernisáž ke slavnostnímu otevření výstavy. „Přišla jsem se podívat na jednu z fotografií mojí kamarádky, je až v té poslední místnosti výstavy. Fotografie, která se mi osobně ještě velmi líbí, je Zadrátované nebe od Františka Chrástka z roku 1989. Má něco do sebe,“ hodnotí výstavu.

Samostatné oddělení fotografie nebylo součástí umělecké školy od jejího počátku. Bylo otevřeno, tehdejším ministrem školství a kultury, až v roce 1950, tedy téměř třicet let po vzniku školy. Prvním vedoucím tohoto oddělení se stal Karel Otto Hrubý, který na škole působil jako pedagog téměř třicet let a směr jejího vývoje výrazně formoval. „Karel Otto Hrubý byl známý především pořádáním už tradičních školních výletů na Slovensko. Právě na těchto výletech vznikala řada velmi kvalitních studentských prací,“ dodal fotograf a jeden z pedagogů na škole Martin Vybíral.

Dnes se výuka na fotografickém oddělení umělecké školy soustřeďuje jak na zvládnutí klasických fotografických technologií, tak na stále rostoucí využití digitální fotografie. V posledních letech se zaměřují i na videotvorbu, kterou vyučuje Jiří Zykmund. „Při práci se studenty se jim snažíme co nejvíce vycházet vstříc a respektovat jejich individuální záměry a volnou tvorbu, s tím souvisí i široký tematický záběr fotografií na této výstavě i různorodost metod a fotografických postupů,“ doplnil Vybíral.

Výstava Retrospektiva potrvá až do osmého června, a spolu s ní je v Domě pánů z Kunštátu k vidění i výstava Oldřicha Moryse s názvem Těžký balet, o Stisk psali dříve. Brněnský Dům umění nabízí návštěvníkům každou středu vstup na obě výstavy za zvýhodněnou cenu, a to dvacet korun.

Klíčová slova: retrospektiva, sšud, fotografie, dům pánů z kunštátu, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.