11.05.2020 14:28


Restaurace a kavárny v Brně letos nebudou muset platit za zahrádku

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Městská část Brno-Střed promine pro letošní rok poplatek za restaurační zahrádku ve veřejném prostranství. Provozovatelé restaurací a kaváren tak ušetří alespoň část peněz za jinak běžné výdaje. Ty za městskou část zaplatí město Brno.

Café Placzek v brně Zdroj: facebook Café Placzek

Brno  V zimě vyplnit několik potřebných dokumentů, oběhnout s nimi úřady, pak měsíc co měsíc čekat na schválení jednotlivých formulářů, zaplatit poplatek a konečně v létě umístit zahrádku. Tak vypadá běžné kolečko pro majitele restaurací a kaváren rok co rok, aby si na prázdniny mohli umístit zahrádku do ulice. Tento rok jim ale vypadne jedna z položek – zaplacení poplatku. 

„V důsledku nouzového stavu a krizových opatření museli podnikatelé ze dne na den uzavřít své restaurace, kavárny, bary a další provozovny. Rada (městské části Brno-Střed, pozn. red.) proto jednomyslně podpořila prominutí poplatku za zahrádky,“ uvedl starosta městské části Brno-Střed Vojtěch Mencl (ODS).

Vietnamská restaurace v centru Gỗ Brno každoročně zaplatí za zahrádku velkou šest metrů čtverečních 5136 korun. „Vzhledem k tomu, že máme pouze malou zahrádku, tak to pro nás není moc velké odpuštění. Ale jako gesto to velmi ceníme,“ pochválil jednání radních jeden ze spolumajitelů restaurace Linh.

I přes odpuštění placení poplatků se ale podnikatelé nevyhnou administrativě spojené s umístěním zahrádky. „Musí si podat řádnou žádost o povolení restaurační zahrádky. Ta se skládá z několika dílčích povolení,“ popsala základní kostru schvalování zahrádek mluvčí městské části Brno-Střed Kateřina Dobešová.

Podle polohy, kde se zahrádka nachází, musí podnikatelé získat povolení od různých institucí - od Brněnských komunikaci, Policie České republiky, nebo třeba Odboru památkové péče. „Významná většina provozovatelů restauračních zahrádek už to zná z dřívějška,“ dodala Dobešová. 

Letos Jiřina Plačková vyřizovala zahrádku pro její kavárnu Café Placzek už po několikáté. Podle ní je ale proces schvalování naprosto tragický. „Je to moje noční můra. Čím více lidí do toho mluví, tím je vše komplikovanější,“ posteskla si majitelka Plačková. „I když by mezi úřady mělo být elektronické propojení, stále vyplňujeme dokumenty, obíháme úřady, vyčkáváme měsíce na jednotlivá schválení,“ popsala každoroční shon. Proces vedoucí ke schválení zahrádky pro ni začíná už v únoru nebo březnu.

Na druhou si stranu si ale jakékoliv nabídnuté pomoci váží. „Poplatek za možnost instalace zahrádky je pro nás osmadvacet tisíc korun. Pokud podniky nemají žádný příjem, jakýkoliv výdaj je bohužel problém, takže každá pomoc je dobrá a má smysl,“ ocenila majitelka kavárny podporu od úřadu. 

Nápad na odpuštění poplatku za zahrádku vzešel z brněnské radnice. Jako formu podpory brněnských podnikatelů to nabídla městským částem, protože jsou správci těchto poplatků. „Město je připraveno jim stoprocentně kompenzovat ušlý příjem,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Město si na to vyčlenila zhruba šest milionů korun.

Většinou však uleví gastro provozovnám v městské části Brno-Střed. „Místní poplatek za restaurační zahrádky ročně přinese do rozpočtu městské části zhruba pět milionů korun. Jsem rád, že nám město Brno bude tento příjem kompenzovat, protože opatření proti koronaviru se i nám citelně promítají do rozpočtu,“ zakončil starosta Mencl. 

Klíčová slova: Gastro, poplatek, zahrádka, jídlo, restaurace, kavárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.