11.04.2019 18:45

Reprezentace na úvod přípravy zdolala Rakousko

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Česká hokejová reprezentace odehrála první přípravné utkání před nadcházejícím Mistrovstvím světa v Bratislavě. Ve vyprodané Nevoga aréně ve Znojmě porazil výběr trenéra Říhy Rakousko 3:1.

Tomáš Fořt přijámá gratulace k prvnímu gólu za národní tým. Foto: Jiří Černý

Znojmo – Hráči výběru trenéra Miloše Říhy změřili síly s Rakouskem. V úvodním utkání série dvojzápasů Euro Hockey Challenge vyhráli reprezentanti České republiky díky brankám Tomáška, Kloka a Fořta 3:1.

Český tým bez oznámených opor z NHL zahájil přípravu ve vysokém tempu. Už ve čtvrté minutě musel brankář David Kickert poprvé lovit puk ze své sítě. V přesilové hře po střele obránce Jordána a teči Fořta si puk mezi kruhy našel David Tomášek. Kickert už neměl šanci reagovat. O šest minut později, při dalším tlaku českého týmu, si obránci vyměnili kotouč, a Lukáš Klok si přesnou střelou pod horní tyč připsal první gól v národním týmu. Češi celou první třetinu excelovali a puk soupeři téměř nepůjčili. První opravdový zákrok musel předvést debutující brankář Marek Langhamer až ve druhé třetině.

Druhé dějství začali Rakušané aktivněji, snažili se hrát s pukem a Češi výrazně ubrali. Viditelný byl rozdíl mezi nasazením hráčů bojujících o místo v sestavě pro šampionát a těmi, jenž mají k Mistrovství světa blíže. Trenéři reagovali změnou v první formaci, kde místo trápícího se Řepíka nastupoval na pravém křídle střelec první branky Tomášek. Ten se postaral o největší vzrušení druhé třetiny, kdy na středovém kruhu strčil do obránce Maiera, který úder opětoval. Začínající konflikt ale rychle utnuli rozhodčí Hradil se Šírem a oběma hráčům uložili menší trest za hrubost. Týmy reagovaly zmírněním agresivity, což ještě podtrhlo nevýrazný spád prostřední části zápasu.

Někteří fanoušci čekali v půlce zápasu výměnu mužů v českém brankovišti. Patrik Bartošák však zůstal jen na lavičce. „Brankáře chceme rotovat. Dáme Langhamerovi šanci. Zaslouží si ji. Zápasů je dost a všichni gólmani si postupně zachytají," vysvětlil asistent Robert Reichel.

Poslední třetina začala v podobném tempu, jako končila druhá. Aktivní byli zejména Tomáš Fořt, Ondřej Beránek nebo Radovan Pavlík, čili hráči bojující o překvapivou nominaci. Jen pětadvacet hokejistů bude reprezentovat na Mistrovství světa. Osmadvacet hráčů je již v přípravě, jistý je přílet Voráčka a Gudase.

Tým trenéra Říhy vyzkoušel i hru v oslabení. Největší šanci při početní nevýhodě měl paradoxně český tým. Kapitán Kolář se dostal ke kotouči a přihrávkou vybídl Sekáče k úniku. Přihrávka za vracející se obránce soupeře však přeskočila útočníkovu hokejku. Na třetí branku si museli fanoušci počkat do třiapadesáté minuty. Tomáš Fořt nejprve absolvoval souboj za brankou s bránícím Wolfem, poté si vyjel zpoza branky před Kickerta. Rudolf Červený získal puk a přesně našel vysokého útočníka připraveného zakončit. Fořta realizační tým zvolil nejlepším hráčem českého výběru. „Tomáš hrál skvěle před brankou, chtěli jsme, aby naši hráči nehráli v rozích a cpali se více do branky. Fořt svoji úlohu splnil dokonale,“ chválil svého hráče Říha.

Rakušané v závěru korigovali skóre. Nedůsledné vyhození Jordána zachytil Wolf, nahodil kotouč na Langhamera a dorážející Hofer měl příliš prostoru před českou klecí. Přesto si čeští hokejisté vysloužili potlesk vestoje od více než čtyř tisíc diváků.

Národní tým se s jižním soupeřem utká ještě jednou. V sobotu 13. dubna změří týmy síly v Linci. Poté se čeští hokejisté střetnou ve dvojzápasech s Německem a Slovenskem. Přípravu zakončí svěřenci Miloše Říhy v Brně v soutěži Euro Hockey Tour s Finskem, Švédskem a Ruskem. Turnaj začíná 2. května. Mistrovství světa zahájí český tým 10. května zápasem se Švédskem.

Klíčová slova: Česko, hokej, reprezentace, Znojmo