30.04.2020 18:02


Reportéři bez hranic: Pandemie ohrožuje svobodu tisku

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Současná pandemie ovlivnila ekonomické, politické i sociální poměry v celosvětovém měřítku. Hrozbou se stala i pro novináře. Koronavirus testuje svobodu médií a tisku skrze cenzuru nebo filtrování informací. Reportéři bez hranic situaci sledují pomocí speciální online mapy.

Tisková konference v Číně (Foto archiv New York Times)SVĚT - Volný projev médií ve světě omezuje současná pandemie. Vyplývá to z Indexu svobody tisku, který sestavuje nevládní organizace obhajující svobodu médií Reportéři bez hranic. Ta varuje před zneužíváním koronavirové krize autoritářskými režimy. Vývoj stavu médií sleduje pomocí speciální online mapy Tracker 19.

Situace médií ve světě se v posledních letech zhoršuje. Podle statistik Reportérů bez hranic ubývá zemí, v nichž se žurnalisté cítí bezpečně, a zhoršuje se forma násilných útoků, kterým musí novináři čelit. Koronavirová pandemie má na stav globální žurnalistiky silný vliv a ukazuje, jak je světová krize zneužitelná.

Reportéři bez hranic spustili pro sledování vývoje svobody médií v souvislosti s koronavirem online mapu Tracker 19. Do ní zaznamenávají kontroverzní opatření a kroky, které jednotlivé země přijímají a podnikají. V současné době je na seznamu dvanáct států, jejichž obyvatelé získávají o pandemii zkreslené nebo žádné informace. Patří mezi ně Čína, Turkmenistán i Maďarsko.

Čína, která je epicentrem pandemie, se v Indexu svobody tisku umisťuje na 177. místě ze 180. I přes současnou krizi v zemi pokračuje přísná kontrola tisku. Navíc dochází k cenzuře sociálních sítí, které blokují určité kombinace slov souvisejících s koronavirem. „Čína cenzuruje nejen média, která píší o koronaviru, ale i naše soukromé zprávy na sociální síti WeChat. Komplikuje nám to spojení se známými a příbuznými,“ vypověděla obyvatelka Hongkongu Crystal So. Někteří občanští novináři, kteří přinášeli veřejnosti informace o situaci v Číně, byli vládou zadrženi anebo se pohřešují. Studie odborníků ze Southhamptonské univerzity dokazují, že svoboda tisku mohla snížit počet případů koronavirové nákazy v zemi až o 86 procent. 

V Turkmenistánu vláda o koronaviru mlčí. „Turkmenské úřady se rozhodly informace o koronaviru nešířit. Toto zapírání nejen že ohrožuje občany země, ale ještě posiluje autoritářství prezidenta Gurbanguly Berdymukhammedova,“ popsala vedoucí oddělení Reportérů bez hranic pro východní Evropu a Střední Asii Jeanne Cavelier. Slovo koronavirus vláda zakázala, jeho vyslovení na veřejnosti může vést k zatčení. O viru se občané nedozví z novin, ale ani ve školách nebo v nemocnicích. Země hlásí nula nakažených.

Situace není lepší ani v Evropě, kde maďarský premiér Viktor Orbán využil pandemie k posílení vlastní moci. Kvůli šíření koronaviru mu vláda umožnila vládnout na dobu neurčitou prostřednictvím dekretů. Pevně v rukou má i informovanost obyvatelstva. Za takzvané překrucování faktů o viru hrozí až pět let vězení. O koronaviru v zemi tak informuje jen operační skupina na tiskových konferencích, odpovídá přitom na předem vybrané otázky. Zahraniční média stav popisují jako "konec maďarské demokracie".

Klíčová slova: koronavirus, Reportéři bez hranic, svoboda tisku

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.